Արարատ Միրզոյանի ծեծի գործով Թորգոմ Ասատրյանը դատապարտվեց ազատազրկման՝ 5 տարի 6 ամիս ժամկետով
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Ժորա Չիչոյանի նախագահությամբ, հրապարակեց 2020թ նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը կապիտուլյացիոն ակտին հաջորդած իրադարձությունների և այդ ընթացքում ԱԺ նախկին նախագահ  Արարատ Միրզոյանին ծեծի ենթարկելու գործով մեղադրյալ Թորգոմ Ասատրյանի դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով Ասատրյանին և դատապարտելով ազատազրկման՝ 5 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Հիշեցնենք, որ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ բռնության այս դրվագով մեղադրյալի կարգավիճակում է «MMA» չեմպիոն Թորգոմ Ասատրյանը, որն ի սկզբանե մեղադրվում էր Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու մեջ՝ իբրև վերջինիս նշված գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով, սակայն դատարանն ավելի վաղ հրապարակել է մեղադրական վերդիկտը՝ վերաորակելով մեղադրանքը՝ մեղավոր ճանաչելով ոչ թե սպանության փորձի, այլ՝ քրեական նախկին օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը։

По делу об избиении Арарата Мирзояна Торгом Асатрян приговорён к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы
29/10/2025 15:59
«ФактИнфо» сообщает:
«Уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Жоры Чичояна огласил приговор Торгому Асатряну, обвиняемому по делу об избиении бывшего спикера Национального Собрания Арарата Мирзояна в ночь с 9 на 10 ноября 2020 года.
в Ереване признал Торгома Асатряна виновным и приговорил его к 5 с половиной годам лишения свободы.
Напомним, в статусе обвиняемого по данному эпизоду избиения Арарата Мирзояна находится чемпион ММА Торгом Асатрян, который изначально  обвинялся в покушении на убийство тогдашнего спикера НС якобы с целью прекращения деятельности последнего. Суд, однако, ранее огласил обвинительный вердикт, переквалифицировав обвинение и признав виновным не в попытке убийства, а по части 2 статьи 225 прежнего Уголовного кодекса РА(совершение деяний во время массовых беспорядков, сопровождавшихся насилием, погромами, поджогами, уничтожением или повреждением имущества, применением огнестрельного оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств либо оказанием вооруженного сопротивления представителю власти).