Ադրբեջանն այն երկիրը չէ, որի ասածների կամ նույնիսկ ստորագրության վրա կարող ենք հույս դնել. Մամիջանյանը՝ Եվրանեսթի նիստին
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ելույթ է ունեցել Եվրանեսթ Խորհրդարանական Վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջանում։
«Հարգելի’ գործընկերներ,
Այսօր Ազգային Ժողովի դիմաց մի խումբ երիտասարդներ ակցիա էին իրականացնում: Քանի որ նրանց ձայնը հեռավորության պատճառով լսելի չէր դարպասներից այս կողմ՝ ես կլինեմ նրանց ձայնն այս դահլիճում։
Այդ ակցիան ուներ երկու նպատակ։ Նրանք բարձրաձայնում էին Բաքվում պահվող մեր գերիների հարցի մասին: Դրա վերաբերյալ իմ գործընկերներն արդեն խոսել են, և ես չեմ կրկնվի։ Ձեր ուշադրությունը կհրավիրեմ այն հանգամանքի վրա, որ անհրաժեշտ է խոսել ոչ միայն մեր հայրենակիցների ազատ արձակման, այլև նրանց անհապաղ տեսակցելու անհրաժեշտության մասին։ Բաքվում Կարմիր խաչի գրասենյակի փակումից ի վեր ո՛չ հարազատները, ո՛չ մենք որևէ տեղեկություն չունենք մեր հայրենակիցների որպիսության մասին։ Գերեվարված մեր հայրենակիցներից առնվազն մեկը բանտում հայտարարել էր հացադուլ, և մենք անգամ նրա ճակատագրի մասին տեղեկություններ չունենք։
Մենք շատ շնորհակալ ենք Եվրոպական Խորհրդարանին այս հարցի վերաբերյալ բանաձևերի ընդունման համար, շնորհակալ ենք այդ գործընթացը նախաձեռնած եվրոպացի մեր գործընկերներին, շնորհակալ ենք Եվրանեսթի զեկույցում դա ներառելու համար, բայց ես խոսում եմ հենց այս պահին անհրաժեշտ մարդասիրական քայլերի մասին։ Մենք խնդրում ենք միջնորդել Բաքվում ձեր երկրների և ԵՄ դեսպաններին այցելել մեր հայրենակիցներին և տեղեկատվություն տրամադրել հարազատներին նրանց վերաբերյալ։
Ակցիայի երկրորդ նպատակը Հայաստանում քաղաքական բանտարկյալների թեմայի բարձրաձայնումն էր։ Մեր եվրոպացի գործընկերներից մեկը, ժողովրդավարության էության մասին խոսելիս, ասում էր, որ այս նիստի ընթացքում բոլորս կարող ենք ելույթ ունենալ մեր մտքի և խղճի կամոք, ու նիստի ավարտից հետո բոլորս կմնանք ազատության մեջ։ Ցավոք, Հայաստանում այդպես չէ: Մեր երկրում շուրջ 40 քաղաքական բանտարկյալներ կան. արքեպիսկոպոսներ, պատգամավորներ, բարերարներ, քաղաքապետեր՝ այդ թվում երեկ կալանավորված, ով նաև մեր կողմից նախաձեռնված իմպիչմենտի գործընթացի վարչապետի թեկնածուն է, և շատ ուրիշներ։ Ես վստահ եմ, որ իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները բազմաթիվ պատճառներ կփորձեն բերել արդարացնելու այս փաստը, բայց հիշենք խորհրդային տարիներին հայտնի դարձած արտահայտությունը. «Մարդը լինի՝ հոդվածը կգտնենք»։ Այն փաստը, որ Հայաստանում կան քաղաքական բանտարկյալներ արձանագրված է նաև Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության, Կենտրոնամետ Դեմոկրատների միության ու մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներում ու բանաձևերում։
Խաղաղության մասին: Ժամանակակից քաղաքականության, մարքեթինգի և վաճառքի միջև ընդհանրությունները շատ են։ Իշխող կուսակցությունը փորձում է մեզ «վաճառել խաղաղություն», բայց «պայմանագրում» կան մանր տառերով գրված կետեր, որոնք շատ էական են։ Ներառյալ այն փաստը, որ իմ հայրենիքի 200 քառակուսի կիլոմետրից ավելին օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից, իմ եղբայրները գերի են պահվում Բաքվում, ունենք բազմաթիվ անհետ կորած անձինք, մեր մշակութային կոթողները ոչնչացվում են Ադրբեջանի կողմից, և չկա խաղաղության երաշխավոր։ Ադրբեջանն այն երկիրը չէ, որի ասածների կամ նույնիսկ ստորագրության վրա կարող ենք հույս դնել։ Հիշեցնեմ նաև, որ ՀՀ-ԵՄ միջև CEPA համաձայնագրի մեջ նշված էր նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների մասին, և այդ փաստաթուղթը վավերացվել է բոլոր անդամ երկրների խորհրդարանների կողմից։
Եվ վերջում. ելույթ ունեցողներից մեկը նշեց, որ Եվրոպական Միությունը դառնում է ավելի «աշխարհաքաղաքական», գուցե, բայց ես հավատում եմ, որ այն առաջին հերթին պետք է հիմնված լինի արժեքների վրա»:

Азербайджан — не та страна, на слова или даже подпись которой мы можем полагаться — Мамиджанян на сессии "Евранест"
Выступление руководителя фракции «Честь имею» Айка Мамиджаняна на 12-й пленарной сессии Парламентской ассамблеи «Евронест»:
Сегодня перед зданием Национального собрания группа молодых людей проводила акцию протеста. Поскольку их голос из-за расстояния был не слышен с этой стороны ворот, я стану их голосом здесь, в зале.
Эта акция протеста имела две цели. Во-первых, она была посвящена вопросам наших соотечественников, удерживаемых в Баку. Мои коллеги уже говорили об этом, поэтому я не буду повторяться. Однако хочу обратить ваше внимание на необходимость говорить не только об их освобождении, но и о немедленной возможности встреч с ними. С момента закрытия офиса Красного Креста в Баку ни родственники, ни мы не имеем информации о состоянии наших соотечественников. По крайней мере один из них объявил голодовку в тюрьме, и мы даже не знаем, каково его состояние.
Мы очень благодарны Европейскому парламенту за принятие резолюций по этому вопросу, благодарны нашим европейским коллегам, инициировавшим этот процесс, а также за включение этой темы в отчёт Евронест. Но я говорю именно о тех гуманитарных шагах, которые необходимы прямо сейчас. Мы просим содействовать в посещении наших соотечественников послами ваших стран и ЕС в Баку и предоставлении информации их родственникам.
Вторая цель акции — обратить внимание на тему политических заключённых в Армении. Один из наших европейских коллег, говоря о сущности демократии, отметил, что в ходе этой сессии все могут свободно высказываться по своему убеждению, и после её окончания все останутся свободными. К сожалению, в Армении это не так. В нашей стране около 40 политических заключённых: архиепископы, депутаты, благотворители, мэры, включая недавно арестованного кандидата на пост премьер-министра в рамках процесса импичмента, инициированного нами, и многих других. Уверен, что представители правящей партии найдут множество причин оправдать этот факт, но вспомним выражение советских времён: «Найдём статью, если есть человек». Факт наличия политических заключённых в Армении подтверждён также в отчётах и резолюциях Европейской народной партии, Союза центристских демократов и ряда других международных организаций.
О мире. В современной политике много общего с маркетингом и продажами. Правящая партия пытается «продать нам мир», но в «договоре» есть мелким шрифтом пункты, которые крайне важны. В том числе тот факт, что более 200 квадратных километров моей родины оккупированы Азербайджаном, мои братья удерживаются в плену в Баку, множество людей числятся пропавшими без вести, наши культурные памятники разрушаются Азербайджаном, а гарантий мира нет. Азербайджан — это страна, на слова или даже подпись которой мы не можем полагаться. Напомню также, что в соглашении CEPA между РА и ЕС упоминались права населения Нагорного Карабаха, и этот документ был ратифицирован парламентами всех стран-участниц.
И наконец, один из выступавших отметил, что Европейский Союз становится более «глобально-политическим», возможно, но я верю, что он прежде всего должен основываться на ценностях».