Արշակ Սրբազանին վերագրվող տեսագրությունների վերաբերյալ ներկայացված հաղորդման առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող տեսագրությունների վերաբերյալ ներկայացված հաղորդման առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
«Տարածված տեսագրությունների վերաբերյալ ներկայացված հաղորդման առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը խախտելը` տեղեկության գաղտնի հավաքման համար նախատեսված տեխնիկական հատուկ միջոց օգտագործելով)»,- Aysor.am-ին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
Արշակ Սրբազանի անձնական կյանքի գաղտնիությունը կոպիտ կերպով խախտելու դեպքի առթիվ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»-ն էր ՀՀ գլխավոր դատախազություն հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում ուղարկել, դատախազությունն էլ այն ուղարկել էր Քննչական կոմիտե։
Հիշեցնենք՝ օրերս տելեգրամյան ալիքում հրապարակվել էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող տեսանյութեր։
Արշակ Սրբազանն արձագանքել էր տարածված տեսանյութերին՝ հայտարարելով. «Ցանկանում եմ արձանագրել, որ ուժերի գերլարումով իսկ, լուրջ դեմքով չեմ կարող լծվել հորինվածքների ու զրպարտությունների հերքմանը։ Խելամիտ եմ համարում արհամարհել: Հետևաբար՝ շահագրգիռ անձանց հրապարակավ «հղում եմ» իմ արհամարանքն ու քմծիծաղը»։

По сообщению о распространении видеозаписей, приписываемых архиепископу Аршаку, возбуждено уголовное дело
По сообщению о распространении видеозаписей, приписываемых архиепископу Аршаку Хачатряну, главе канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, возбуждено уголовное дело.
«По факту поступившего сообщения о распространении видеозаписей возбуждено уголовное производство по части 3 статьи 204, пункту 2 Уголовного кодекса Республики Армения (нарушение тайны личной или семейной жизни с использованием технических средств, предназначенных для тайного получения информации)», — сообщила Aysor.am пресс-секретарь Следственного комитета Армении Кима Авдалян.
Сообщение о грубом нарушении тайны личной жизни архиепископа Аршака направила в Генеральную прокуратуру Республики Армения организация «Союз информированных граждан», после чего оно было передано в Следственный комитет.
Напомним, что недавно в одном из телеграм-каналов были опубликованы видеозаписи, приписываемые архиепископу Аршаку Хачатряну, главе канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Сам архиепископ Аршак отреагировал на распространённые видео, заявив:
«Хочу отметить, что даже при максимальном напряжении сил я не могу с серьёзным лицом опровергать выдумки и клевету. Считаю разумным игнорировать их. Соответственно, публично выражаю заинтересованным лицам своё пренебрежение и усмешку».