Հայաստանը ռազմական կցորդ կունենա Կիպրոսում
Ըստ կառավարության որոշման՝ Հայաստանի և Կիպրոսի միջև բարեկամական հարաբերությունները և փոխվստահությունը հիմնված են ընդհանուր արժեքների ու մոտեցումների վրա և ունեն զարգացման լուրջ հեռանկարներ:
«Երկու պաշտպանական գերատեսչություններն առավել սերտ համագործակցում են ինչպես ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների, կառավարման և օրենքի գերակայության ոլորտներում, այնպես էլ փոխգործակցությունն ընդգրկում է հրահանգիչների պատրաստության, խաղաղապահության, կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության, զինված ուժերում քաղաքացիական վերահսկողության ոլորտները: Համեմատաբար նոր ուղղություններ են ներքին աուդիտի և հակակոռուպցիոն մեխանիզմների ներդրման ոլորտներում փորձի փոխանակումը, պարբերաբար անցկացվող պաշտպանական ռազմավարական և ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունները»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
Կիպրական կողմի հետ համագործակցությունն ընդգրկում է նաև անվտանգության և պաշտպանության բնագավառում պարբերաբար անցկացվող երկկողմ ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունները, ինչպես նաև գործող ծրագրերի շրջանակներում ռազմական համագործակցության զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության նոր ուղղությունները, մասնավորապես՝ ռազմական կրթության, արհեստավարժ սերժանտական կազմի պատրաստության, անձնակազմի մարտական պատրաստության, ռազմական բժշկության, տարբեր մասնագիտական ուղղություններով փորձի փոխանակման ոլորտները, ինչպես նաև միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին համատեղ մասնակցության հնարավորությունը և այլ ծրագրեր:
«Հայաստանի և Կիպրոսի միջև առկա բարեկամական և փոխըմբռնման հարաբերություններ և երկու երկրների միջև համագործակցությունը իրականացվում է հիմնականում Հայաստան-Կիպրոս և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս երկկողմ և  բազմակողմ համագործակցության ձևաչափով: Այդուհանդերձ, երկու երկրները պաշտպանության ոլորտում, ինչպես նաև ռազմատեխնիկական բնագավառում հարաբերությունների հետագա զարգացման զգալի ներուժ և հեռանկարներ ունեն: Ուստի, երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական և հարգալից հարաբերությունները ամուր հենք են հանդիսանում հայ-կիպրական   համագործակցության ընդլայնման համար ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում, և ռազմական ոլորտում առկա  համագործակցության մեծ ներուժը և կիպրական կողմի՝ փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ վերջին ժամանակաշրջանում ցուցաբերած մեծ հետաքրքրությամբ է պայմանավորված Կիպրոսի Հանրապետությունում ունենալ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական կցորդ։ Ռազմական կցորդի առկայությունը Կիպրոսում կնպաստի երկու երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցության հետագա զարգացման, նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև պաշտպանական ոլորտում համատեղ միջոցառումների իրականացմանը: Ռազմական կցորդի առկայությունը կապահովի պաշտպանության ոլորտում հարաբերությունների բարձրացմանը գործընկերության ավելի բարձր մակարդակի»,- նշվում է հիմնավորման մեջ:
Կիպրոսում ռազմական կցորդի հաստիքը համատեղվելու է Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ ռազմական կցորդի կողմից:

Армения назначит военного атташе на Кипре
У Армении на Кипре появится военный атташе. Должность военного атташе на Кипре будет совмещена с должностью военного атташе Армении в Греции (военный атташе Армении в Греции — подполковник Армен Мирзабекян - ред.).
Соответствующее решение было принято на заседании правительства РА 30 октября.
В обосновании решения говорится, что дружественные отношения и взаимное доверие между Арменией и Кипром основаны на общих ценностях и подходах и имеют серьёзные перспективы развития. «Министерства обороны двух стран теснее взаимодействуют в области демократических ценностей, прав человека, управления и верховенства права, а также охватывают направления подготовки инструкторов, миротворчества, защиты прав женщин-военнослужащих и гражданского надзора в вооруженных силах. Относительно новыми направлениями являются обмен опытом в области внутреннего аудита и внедрения антикоррупционных механизмов, а также периодически проводимые стратегические и военно-политические консультации в сфере обороны», — говорится в обосновании.
Сотрудничество с кипрской стороной также включает регулярные двусторонние военно-политические консультации в сфере безопасности и обороны, а также новые направления развития военного сотрудничества и взаимодействия в областях, представляющих взаимный интерес, в рамках существующих программ, в частности, в области военного образования, подготовки профессиональных унтер-офицеров, боевой подготовки личного состава, военной медицины, обмена опытом в различных профессиональных областях, а также возможность совместного участия в международных миротворческих миссиях и других программах.
«Существующие дружественные и взаимопонимающие отношения между Арменией и Кипром, а также сотрудничество между двумя странами осуществляются преимущественно в формате двустороннего и многостороннего сотрудничества Армения-Кипр и Армения-Греция-Кипр. Тем не менее, обе страны имеют значительный потенциал и перспективы для дальнейшего развития отношений в оборонной сфере, а также в военно-технической сфере. Таким образом, дружественные и уважительные отношения между двумя странами, служат прочной основой для расширения армяно-кипрского сотрудничества как на двусторонней, так и на многосторонней основе, а большой потенциал сотрудничества в военной сфере и большой интерес, проявляемый кипрской стороной к углублению сотрудничества в последнее время, являются причинами присутствия военного атташе Республики Армения в Республике Кипр. Присутствие военного атташе на Кипре будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами в области обороны, придаст новый импульс реализации совместных мероприятий между двумя странами в области обороны. Присутствие военного атташе обеспечит вывод отношений в области обороны на более высокий уровень», — говорится в обосновании.
Также отмечается, что должность военного атташе на Кипре будет совмещена с должностью военного атташе Армении в Греции.