Փաշինյան-Մակրոն հանդիպում Ելիսեյան պալատում․ կողմերը հաստատել են ռազմավարական համագործակցությունը
Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական բնույթի հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող թեմաների: Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ երկկողմ փոխգործակցությունը ունի ռազմավարական նշանակություն ու պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու հետևողական քայլերն այդ ուղղությամբ:
Հաջորդիվ քննարկվել են տարածաշրջանային նշանակության հարցրեր: Ֆրանսիայի նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման առիթով և շեշտել Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանությանն ու խաղաղության ամրապնդմանը:
Մտքեր են փոխանակվել TRIPP նախագծի և տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ: Այդ համատեքստում, վարչապետն անդրադարձել է իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը կարևորել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգով հարաբերությունների հետևողական ընդլայնումը:

Состоялась встреча Пашиняна и Макрона в Елисейском дворце: стороны подтвердили стратегическое сотрудничество
В Елисейском дворце состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся стратегических отношений между Арменией и Францией. В частности, были затронуты темы сотрудничества в сфере экономики, инфраструктуры и других областях. Никол Пашинян и Эммануэль Макрон вновь подчеркнули стратегическое значение двустороннего взаимодействия и выразили готовность продолжать последовательные шаги в этом направлении.
Кроме того, стороны обсудили вопросы регионального значения. Президент Франции поздравил с установлением мира с Азербайджаном и подчеркнул безусловную поддержку Францией территориальной целостности Армении и укрепления мира.
Были обменены мнения по проекту TRIPP и мерам, направленным на разблокирование коммуникационных путей в регионе. В этом контексте премьер-министр сообщил о ходе выполняемых работ.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон также обсудили дальнейшее развитие сотрудничества между Арменией и Европейским союзом. Стороны подчеркнули важность последовательного расширения отношений в рамках новой повестки партнёрства Армения–ЕС.