Զեղծարարների մի խումբ խիստ թիրախային հարձակումներ է իրականացնում տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող մարդկանց վրա. զգուշացնում է ԲՏԱ նախարարը
Ներկա պահին զեղծարարների մի խումբ խիստ թիրախային կերպով հարձակումներ է իրականացնում տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող մարդկանց վրա, այս մասին հայտնել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Զեղծարարները լավ նախապատրաստված են. լրջորեն ուսումնասիրում են մարդկանց անձնական, աշխատանքային, սոցիալական կապերը, որից հետո ծանոթ, այս կամ այն մասնագիտական ոլորտում ճանաչում ունեցող մարդու անունով ստեղծված կեղծ օգտատիրոջ միջոցով (WhatsApp, Viber և այլն) ներկայացնում են կեղծ տվյալներ, թե իբր Ազգային անվտանգության ծառայությունը հետաքրքրված է տվյալ անձով, որից հետո մարդու հետ կապ է հաստատում կեղծ ԱԱԾ աշխատակից, որը, ի դեպ, (հաճախ) ռուսերեն է խոսում։ Վերջում թիրախավորված անձին ամեն կերպ պարտադրում են՝ իր բանկային հաշիվներից գումարները փոխանցել մեկ այլ հաշվի՝ իբր «փրկվելու» համար։

Министр высокотехнологической промышленности предупреждает: группа мошенников осуществляет целенаправленные атаки на представителей разных сфер
В настоящее время группа мошенников проводит прицельные атаки на людей, работающих в различных отраслях, сообщил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян.
«Мошенники хорошо подготовлены — они тщательно изучают личные, профессиональные и социальные связи людей. После этого, создавая фальшивые аккаунты (в WhatsApp, Viber и других мессенджерах) от имени знакомых или известных в определённой сфере специалистов, они распространяют ложную информацию о том, что якобы Служба национальной безопасности интересуется данным человеком. Затем с ним связывается "сотрудник СНБ", который, как правило, говорит по-русски. В итоге жертву всеми способами убеждают перевести деньги со своих банковских счетов на другой счёт — якобы "для спасения".