Այսօր հայ մեծանուն բանաստեղծ, արձակագիր Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 150-ամյակն է
Այսօր հայ մեծանուն բանաստեղծ, արձակագիր, մշակութային-հասարակական գործիչ Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 150-ամյակն է: Օրվա կապակցությամբ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Իսահակյանի թոռը՝ Ավիկ Իսահակյանը, ընտանիքի անդամները, Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմենուհի Ավետիսյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, մի շարք մտավորականներ այցելել են Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն՝ ծաղիկներ խոնարհելու Վարպետի հիշատակին:
Միջոցառմանը նախորդել է քայլերթ, որին մասնակցել են Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի և գրադարանի տնօրենները և աշխատակիցները, ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողները, Երևանի Ավ. Իսահակյանի անվան թիվ 16 ավագ դպրոցի աշակերտները, Իսահակյանի գրական ժառանգության սիրահարներ:
Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը նշել է, որ Իսահակյանի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին բացառիկ են ոչ միայն հայ գրականության, այլև հայ մտքի պատմության մեջ. «Հոբելյանական տարին հրաշալի հնարավորություն է՝ առավելագույնս հանրահռչակելու Վարպետի ժառանգությունը բարձրակարգ միջոցառումների և ծրագրերի միջոցով, վերաիմաստավորելու մեր դասական գրական ժառանգությունը և արժևորելու այն գաղափարներն ու արժեքները, որոնցով Վարպետը ձևավորել է հայ մարդու հոգևոր դիմագիծը։ Վարչապետի որոշմամբ ձևավորված հոբելյանական պետական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ամբողջ տարվա ընթացքում Հայաստանում և արտերկրում իրականացվում են բազմաբնույթ միջոցառումներ՝ գիտաժողովներ, ցուցահանդեսներ, գրական ընթերցումներ, համերգներ, կրթամշակութային ծրագրեր»։
Նրա տեղեկացմամբ՝ հոբելյանական միջոցառումները մեկնարկել են Լայպցիգում, որտեղ երիտասարդ տարիներին բանաստեղծի ապրած տան պատին տեղադրվել է հուշատախտակ: Իսահակյանի գործերը ներկայացվել են Լայպցիգի գրքի միջազգային տոնավաճառում։ Նման հուշատախտակ կտեղադրվի նաև Վենետիկում, իսկ Ֆրանսիայի ԻՆԱԼԿՕ համալսարանում և Թեհրանում իրականացվում են «Աբու Լալա Մահարի» պոեմի նոր թարգմանությունների շնորհանդեսներ՝ ի վկայություն Իսահակյանի համամարդկային արժեքների արդիականության։

В этот день 150 лет назад родился выдающийся армянский поэт и прозаик Аветик Саакович Исаакян
Сегодня отмечается 150-летие со дня рождения выдающегося армянского поэта, прозаика и культурно-общественного деятеля Аветика Исаакяна.
В честь юбилейной даты заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Альфред Кочарян, внук поэта Авик Исаакян, члены семьи, директор музея Аветика Исаакяна Арменуи Аветисян, председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, а также представители культурной сферы и интеллигенци возложили цветы на Пантеоне парка имени Комитаса в память о Мастере.
Церемонию предваряла торжественная процессия, в которой приняли участие директора и сотрудники музея и библиотеки Аветика Исаакяна, студенты факультета армянской филологии Ереванского государственного университета, учащиеся старшей школы №16 имени Аветика Исаакяна, а также почитатели литературного наследия поэта.
Заместитель министра Альфред Кочарян подчеркнул, что жизнь и творчество Исаакяна имеют исключительное значение не только для армянской литературы, но и для всей истории армянской интеллектуальной мысли:
«Юбилейный год — прекрасная возможность максимально популяризировать наследие Мастера через качественные мероприятия и программы, переосмыслить наше классическое литературное наследие и подчеркнуть идеи и ценности, благодаря которым Исаакян сформировал духовный облик армянского человека. По инициативе государственной юбилейной комиссии, созданной по решению премьер-министра, в течение года в Армении и за рубежом проходят конференции, выставки, литературные чтения, концерты, образовательные и культурные программы».
Он также отметил, что юбилейные мероприятия стартовали в Лейпциге, где на доме, в котором поэт жил в молодости, была установлена памятная доска. Произведения Исаакяна были представлены на международной книжной ярмарке в Лейпциге. Планируется установка аналогичной мемориальной доски в Венеции, а в Институте восточных языков и культур (INALCO) во Франции и в Тегеране проходят презентации новых переводов поэмы «Абу Лала Маари», что подчеркивает современное и универсальное значение общечеловеческих ценностей Исаакяна.
В своих произведениях Аветик Саакович обращался к вечным темам любви, дружбы и Родины.
Его работы переводились на русский язык такими видными поэтами и писателями, как А.А.Ахматова, А.А.Блок, В.Я.Брюсов, И.А.Бунин, К.Д.Бальмонт, Б.Л.Пастернак.
Творчеству А.С.Исаакяна посвящены многочисленные статьи, эссе и очерки, в том числе – П.Г.Антокольского, И.Г.Эренбурга, К.И.Чуковского, С.В.Шервинского.