Զինծառայության ժամկետի կրճատումը՝ իշխանության նախընտրական կաշառք. Ռազմական փորձագետ
2026 թվականի հունվարի 1-ից պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 24 ամսից 18 ամիս դարձնելու կառավարության որոշումը ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը համարում է նախընտրական կաշառք զորակոչիկների ընտանիքներին:
«Կարճաժամկետ հեռանկարում այս որոշումը նախընտրական կաշառք է պոտենցիալ ընտրողների ինչ-որ մի խմբին, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում սա բանակի թուլացման, բանակի քայքայման գծի մեջ է: Անընդհատ «բարեփոխում» բառն են օգտագործում: Իբր զենքի գնումներ են անում՝ մեծ աղմուկով, հետո գալիս է պատերազմը, և մեծ շուքով գնված թանկարժեք ինթնաթիռները պատերազմին չեն ներգրավվում: Եթե այդ գովազդային ամբողջ աղմուկը՝ խորոված, ելակ, ՍՈւ-30, դնում ենք մի կողմ, բանակը անընդհատ քայքայվել ու թուլացել է»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետը:
Զինվորական պարտադիր ծառայության ժամկետի արդյունքում, ըստ փորձագետի,  բանակում կրճատվելու է նաև կենդանի ուժը. «Ինչքան էլ խաղաղության, դրախտային ապագայի մասին լոլոներ կարդան, մեկ է՝ բանակում ինչ-որ քանակի մարդիկ պետք է լինեն, եթե ուզում ենք մինիմալ անվտանգություն ունենալ»:
Վրթանեսյանի կարծիքով՝ բանակում կենդանի ուժի պակասը,  ամենայն հավանականությամբ, լրացնելու են պահեստազորայինների վարժական հավաքներին կանչվողների թիվն ավելացնելու հաշվին.
«Ասում են՝ պայմանագրայինների թիվն են ավելացնելու, բայց քանի որ բանակի բյուջեն կրճատվում  է, պարզ չէ, թե ինչի հաշվին են պայմանագրայինների թիվն ավելացնելու: Առավել ևս, այնպես չէ, որ այս ջախջախված վիճակում մարդկանց հերթեր են կանգնած, որոնք ուզում են պայմանագրային զինծառայող դառնալ»:

Сокращение срока службы в армии — предвыборная подкупная мера власти: военный эксперт
Военный эксперт Карен Вртaнесян считает решение правительства сократить срок обязательной военной службы с 24 до 18 месяцев с 1 января 2026 года мерой предвыборного подкупа для семей призывников.
«В краткосрочной перспективе это решение является предвыборным подкупом определенной группы потенциальных избирателей, а в долгосрочной — ведет к ослаблению и разрушению армии. Постоянно используют слово «реформа». Якобы закупают вооружение, а затем наступает война, и дорогостоящие боевые самолёты, купленные с большим шумом, не участвуют в боевых действиях. Если отложить в сторону весь этот рекламный шум — шашлыки, клубника, Су-30 — армия постоянно ослабляется и разрушается», — заявил Вртaнесян в интервью Aysor.am.
По его словам, сокращение срока службы неизбежно приведет к уменьшению численности личного состава армии. «Сколько бы ни читали о мире и райском будущем, всё равно в армии должно быть определённое количество людей, если мы хотим обеспечить хотя бы минимальную безопасность».
Эксперт отметил, что недостаток живой силы, скорее всего, будут восполнять за счет увеличения числа призываемых на учебные сборы резервистов.
«Говорят, что планируют увеличить количество контрактников, но поскольку бюджет армии сокращается, непонятно, за счёт чего именно будут увеличивать их число. Тем более, что в нынешнем разрушенном состоянии армии нет очередей желающих стать контрактниками», — подчеркнул Вртaнесян.