Անի Զալինյանն ընտրվել է Նիդեռլանդների խորհրդարանի պատգամավոր
Նիդեռլանդների խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Անի Զալինյանը ստացել է պատգամավորական մանդատ՝ դառնալով առաջին հայ ներկայացուցիչը Նիդեռլանդների խորհրդարանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Նիդեռլանդական օրագիր» կայքը։
Նշվում է, որ այս նշանակալի առիթով Անի Զալինյանին շնորհավորանքներ են հղել մի շարք հայկական կազմակերպություններ և անհատներ։
Անի Զալինյանն առաջադրվել էր GroenLinks-PvdA դաշինքի կողմից։ Նրա ընտրվելը խորհրդանշում է ազգային բազմազանության և ներգրավվածության կարևոր առաջընթաց Նիդեռլանդների քաղաքական դաշտում։
Խորհրդարանական ընտրությունները Նիդեռլանդներում կայացել էին հոկտեմբերի 29-ին։ Ըստ նախնական տվյալների՝ ընտրություններում հաղթանակ է տարել «Դեմոկրատներ 66» կուսակցությունը։
«Դեմոկրատներ 66»-ը կստանա խորհրդարանի 150 տեղերից 27-ը։
Ծայրահեղ աջակողմյան «Ազատություն» կուսակցությունը որը մի քանի տասնորդական տոկոսով քիչ ձայն է հավաքել, արդյունքում նույնպես պետք է ստանա 27 տեղ։ Երրորդ տեղը զբաղեցնում է աջ-լիբերալ Ազատության և ժողովրդավարության ժողովրդական կուսակցությունը, որը կստանա 22 մանդատ։ GroenLinks-PvdA դաշինքը, որով Անի Զեյնալյանը պատգամավորի մանդատ է ստացել, խորհրդարանում կունենա 20 տեղ։ Նախորդ ընտրությունների արդյունքներով դաշինքը Նիդեռլանդների խորհրդարանում 25 տեղ ուներ։

Ани Залинян избрана депутатом Парламента Нидерландов
По итогам парламентских выборов в Нидерландах Ани Залинян получила депутатский мандат, став первой армянкой в Парламенте Нидерландов.
Как передает "Арменпресс", об этом сообщается на сайте "Нидерландский дневник".
Отмечается, что по случаю этого знаменательного события ряд армянских организаций и частных лиц направили поздравления Ани Залинян.
Кандидатуру Ани Залинян выдвинул альянс GroenLinks-PvdA. Её избрание символизирует важный прогресс в деле обеспечения национального многообразия и инклюзивности на политической арене Нидерландов.
29 октября в Нидерландах прошли парламентские выборы. По предварительным данным, победу на них одержала партия "Демократы 66".
"Демократы 66" получат 27 из 150 мест в парламенте.
Ультраправая Партия свободы, получившая на несколько десятых процентного пункта меньше голосов, также должна получить 27 мест. Праволиберальная Народная партия за свободу и демократию занимает третье место с 22 местами. Блок GroenLinks-PvdA, от которого Ани Зейналян получила депутатский мандат, будет иметь 20 мест в парламенте. По результатам предыдущих выборов блок имел 25 мест в Парламенте Нидерландов.