Ինչպես Հայաստանը դարձավ շանտաժի, լրտեսության և ռեալիթի-շոուի երկիր. Արթուր Խաչիկյան
Այսպիսով, վարպետ-շանտաժիստի, դեղին մամուլի լրագրողի, նրա պրոպագանդիստ-գրանտակերների թիմի, ինչպես նաև «Դոնոսաշենի» քաղաքապետի ղեկավարությամբ Հայաստանը վերածվեց կեղտոտ շանտաժի, լրտեսության, պո*նո-շոուների, անձնական կյանքի իրավունքի խախտման, քաղաքացիների ներքնազգեստի մեջ մտնելու երկրի, ինչի համար ամբողջ «քաղաքակիրթ աշխարհում»՝ Ամերիկայում, Եվրոպայում, Եվրոպայի այլ երկրներում, այս խայտառակ խմբի անդամները կենթարկվեին քրեական հետապնդման և կբանտարկվեին։
Այն, ինչ անում են այս կեղտոտ շանտաժիստները, Արևմուտքում կոչվում է «հանցավոր միջամտություն անձնական կյանքին» (“criminal invasion of privacy”) և դրա համար ազատազրկման լուրջ ժամկետներ են սահմանված։
ԱՄՆ-ի բոլոր նահանգները, Գերմանիան, Իտալիան, Ֆրանսիան, Անգլիան, Եվրամիությունը արգելում են առանց համաձայնության անձի ձայնի կամ տեսապատկերի գաղտնի ձայնագրումը, հատկապես, եթե դրանք օգտագործվում են շանտաժի համար, հատկապես, եթե դրանք սեռական բնույթի են։
Կալիֆոռնիայում Քրեական օրենսգրքի 632-րդ հոդվածը՝ «Հեռախոսազրույցների գաղտնալսման մասին» օրենքը, նախատեսում է 2500 դոլար տուգանք և մինչև 1 տարի ազատազրկում, եթե խոսքը փոքր իրավախախտման մասին է։ Եթե խոսքը ծանր հանցագործության մասին է, հետևանքները շատ ավելի լուրջ են։ Ծանրացնող հանգամանքներ են շանտաժը, թաքնված սարքերի տեղադրումը, զգայական պատկերները։
Մասնավորապես, արգելվում է հեռախոսազրույցների գաղտնալսումը լոգարաններում, տներում և այլ մասնավոր տարածքներում։
Ամերիկյան բոլոր նահանգներում սա կոչվում է «հանցավոր ներխուժում անձնական կյանք», և Կալիֆոռնիայում դա արգելված է 632-րդ և 647-րդ հոդվածներով։
Արգելքի մասին օրենքը, որն ընդունվել է Կոնգրեսի կողմից 2025 թվականի ապրիլի 28-ին, սոցիալական ցանցերին պարտավորեցնում է 2 օրվա ընթացքում հեռացնել «վրեժխնդրության պո*նո պատկերները» (“revenge porn”)․ սա օրինագիծ է, որը քրեականացնում է առանց կողմերի համաձայնության ինտիմ պատկերների հրապարակումը։
Ֆրանսիայում Քրեական օրենսգրքի (“Code Pénal”) 226-1-ին հոդվածը նախատեսում է 2 տարվա ազատազրկում և 60 000 եվրո տուգանք՝ զգայական լուսանկարների օգտագործմամբ անձնական կյանքին միջամտելու համար։
Հատուկ «պո*նո-վրեժ» (“revenge porn”) տերմինը, որը հանցավոր ներխուժման և պո*նոգրաֆիայի տեսակ է, կտրականապես արգելված է ԱՄՆ բոլոր նահանգներում, Եվրոպայում և աշխարհի շատ երկրներում։
Գոյություն ունի նաև «պո*նո-կեղծիք» (“deepfake porn”) տերմինը, երբ մոնտաժվում են զգայական բնույթի պատկերներ։
Reddit, Twitter, Google, Microsoft, Facebook, Instagram, TikTok-ի նման սոցիալական ցանցերը 2015 թվականից արգելել են «պո*նո-վրեժի» օգտագործումը։
Քամալա Հարրիսը՝ Կալիֆոռնիա նահանգի գլխավոր դատախազը, 2023 թվականին քրեական գործ հարուցեց Քևին Բոլլաերտի՝ ամերիկացի լրագրողի, այս խմբի ղեկավարի գործընկերոջ դեմ, որն օգտագործում էր իր U Got Posted (Ձեզ հրապարակել են) կայքը՝ «Հայկական ժամանակ» թերթի ամերիկյան համարժեքը։ Նա դատապարտվեց 18 տարվա ազատազրկման և 385 000 դոլար տուգանքի։
Այսինքն՝ մեր «քաղաքակիրթ» արևմտյան գործընկերները, մարդու իրավունքների սիրահարները և 25 տարբեր ստանդարտների ու բարոյական նորմերի կրողները, իրենց տանը պաշտպանում են իրենց քաղաքացիների իրավունքները, իսկ մեզ մոտ՝ հավանաբար, ինչպես իրենք են կարծում, իրենց գաղութում, որտեղ, իրենց կարծիքով, ապրում են երկրորդ կարգի մարդիկ, որտեղ նրանք փող են տալիս իրենց գործակալներին, որպեսզի վերջիններս խախտեն հենց այն իրավունքներն ու օրենքները, որոնք պաշտպանված են իրենց երկրներում։ Այսինքն՝ մեզ համարում են աբորիգեններով բնակեցված գաղութ, որոնց հետ կարելի է այդպես վարվել, կարելի է մտնել ներքնազգեստի մեջ և նրանց վրա արևմտյան փողերով կեղտ լցնել։ Իսկ իրենց քաղաքացիներին նրանք, իհարկե, կպաշտպանեն այս խայտառակ չարաշահումից։

«Как Армения превратилась в страну шантажа, шпионажа и реалити-шоу» — Артур Хачикян
«Сегодняшняя Армения, под управлением «мастера шантажа», желтой прессы, команды грантополучателей-пропагандистов и мэра «Доносеграда», фактически превратилась в страну грязного шантажа, шпионажа, по*но-шоу, нарушения права на частную жизнь и вторжения в личное пространство граждан. В цивилизованных странах — в США, Европе и других регионах мира — действия этой группы стали бы основанием для уголовного преследования и тюремного заключения.
То, что происходит в Армении, в западной практике квалифицируется как «преступное вмешательство в личную жизнь» («criminal invasion of privacy») и влечет за собой серьёзные сроки лишения свободы.
Во всех штатах США, в Германии, Италии, Франции, Великобритании и странах ЕС строго запрещено без согласия лица записывать его голос или видео, особенно если это используется в целях шантажа или содержит материалы сексуального характера.
Например, в Калифорнии уголовный кодекс (ст. 632) предусматривает штраф до $2 500 и до одного года лишения свободы за незначительное нарушение; в случае тяжких преступлений последствия значительно строже. Отягчающими обстоятельствами являются шантаж, установка скрытых устройств и использование интимных изображений. Прямо запрещены подслушивание и скрытая видеозапись в ванной, доме или любом другом частном пространстве.
Особое внимание уделяется так называемому «revenge porn» — публикации интимных материалов без согласия участников — и «deepfake porn», когда создаются фальшивые сексуальные изображения. Социальные сети, такие как Reddit, Twitter, Google, Microsoft, Facebook, Instagram и TikTok, с 2015 года строго запрещают распространение таких материалов.
В 2023 году генеральный прокурор Калифорнии Камала Харрис возбудила уголовное дело против журналиста Кевина Боллаэрта, который вел сайт «U Got Posted», американский аналог армянской газеты «Армянское время». Он был осужден на 18 лет лишения свободы и оштрафован на $385 000.
Таким образом, западные партнеры строго защищают права своих граждан, тогда как в Армении, по сути, создается среда, где граждан можно использовать в шантаже и публичных унижениях, причём это зачастую финансируется западными грантами. Граждан Армении фактически рассматривают как «аборигенов» в колонии, чьи права могут нарушаться безнаказанно, тогда как собственные граждане этих стран находятся под надежной защитой.
Еще раз отмечу: действия западных структур в их странах направлены на защиту прав человека, а в Армении демонстрируют двойные стандарты и лицемерие».