Ալեն Սիմոնյանը համաձայն չէ, երբ ասում են, թե Ադրբեջանը նախապայմաններ է առաջ քաշում․ «Դա անհանգստություն է»
31/10/2025 12:54
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարծում է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար պետք է ցանկություն ու կամք ադրբեջանական կողմից։
«Կարծում եմ՝ մենք մոտ ենք դրան»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Սիմոնյանը համաձայն չէ, երբ ասում են, թե Ադրբեջանը նախապայմաններ է առաջ քաշում, ըստ նրա՝ դա անհանգստություն է։
«Իրենք անհանգստանում են, որ թղթերով ամեն ինչ ճիշտ լինի, որովհետև կյանք է՝ կարող է ամեն բան լինել, որ ապահովագրվեն, որ վաղը-մյուս օրը նոր պատերազմ չլինի, որն, իրականում, լավ ցանկություն է»,- ասաց նա։
Սիմոնյանի խոսքով՝ աշխարհին ու ադրբեջանական կողմին ակնհայտ է՝ Հայաստանն իր ուժերից վեր էլ արել է ամեն ինչ, որ խաղաղություն լինի։
«Ու խաղաղությունը փխրուն, բայց հաստատվել է։ Ամեն  ինչ անելու ենք, որ խաղաղությունը վերջնական պայմանագրի ձևով լինի, բայց դրանից էլ ավելի՝ հողի վրա լինի խաղաղություն։ Մեզ ժամանակ է պետք, որ երբ Ղարաբաղի ժողովուրդն ուզենա վերադառնալ՝ վերադառնա։ Տեսեք, անհավանական բան է՝ գրեթե երկու տարի է՝ իրար վրա չենք կրակում, նման բան անկախությունից ի վեր չի եղել»,- ընդգծեց նա։

Ален Симонян не согласен с утверждениями о том, что Азербайджан выдвигает предварительные условия: «Это лишь повод для беспокойства»
31/10/2025 13:51
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян считает, что для подписания мирного договора необходимы желание и воля со стороны Азербайджана.
«Я считаю, что мы к этому близки», — заявил он в беседе с журналистами.
Симонян не согласен с утверждениями о том, что Азербайджан выдвигает предварительные условия. По его словам, это скорее повод для беспокойства.
«Они переживают, чтобы все было оформлено документально, потому что жизнь непредсказуема, и нужно застраховаться, чтобы завтра или послезавтра не началась новая война. На самом деле это хорошее намерение», — отметил он.
По словам Симоняна, миру и азербайджанской стороне очевидно, что Армения сделала всё возможное, чтобы обеспечить мир.
«Мир хрупкий, но он установлен. Мы сделаем всё, чтобы мир был закреплён окончательным договором, а главное — чтобы он существовал на земле. Нам нужно время, чтобы народ Карабаха мог вернуться, когда захочет. Посмотрите, это почти невероятно: уже почти два года мы не обстреливаем друг друга, такого с момента обретения независимости не было», — подчеркнул он.