4 300 միգրանտ արտաքսվելու է Ռուսաստանից
Ռուսաստանից կարտաքսվի ավելի քան 4300 օտարերկրյա քաղաքացի՝ տարբեր իրավախախտումների համար։ Այդ մասին հայտնել են Ռուսաստանի ՆԳ նախարարությունից։
«Դատարանները Ռուսաստանի Դաշնությունից օտարերկրյա քաղաքացիների վարչական վտարման վերաբերյալ կայացրել են ավելի քան 4300 որոշում»,- նշել են ՌԴ ՆԳՆ-ից։
Հայտնել են նաև, որ հունիսից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ստուգումների արդյունքում օտարերկրացիների կողմից Ռուսաստանում գտնվելու կանոնները խախտելու վերաբերյալ 10 000 վարչական արձանագրություն է կազմվել, միգրանտների կողմից անօրինական աշխատանքային գործունեություն ծավալելու վերաբերյալ՝ 2 100 արձանագրություն, 1600 արձանագրություն էլ կազմվել է գործատուների կողմից օտարերկրյա քաղաքացիներին աշխատանքային գործունեության մեջ անօրինականորեն ներգրավելու համար։
748 քրեական գործ է հարուցվել, 430-ը՝ ՌԴ-ում ֆիկտիվ գրանցում կատարելու , 235-ը՝միգրացիայի ոլորտում  փաստաթղթեր կեղծելու համար։

МВД РФ: в Подмосковье выдворят свыше 4,3 тыс. мигрантов
В Московской области подвели итоги второго этапа масштабной оперативно-профилактической операции «Нелегал-2025», основной задачей которой является борьба с незаконной миграцией. Информация об этом поступила из пресс-службы Главного управления МВД России по региону.
По результатам рейдов, проходивших с 13 по 22 октября, суды постановили выслать из Российской Федерации более 4300 иностранных граждан.
Как сообщили в правоохранительном ведомстве, в ходе двух этапов операции было зафиксировано свыше 15,7 тыс. административных правонарушений. Полицейские документально оформили более 10 тыс. протоколов за несоблюдение режима пребывания в РФ и свыше 2100 — за осуществление нелегальной трудовой деятельности.
Помимо этого, согласно данным МВД, к административной ответственности привлекли более 1600 работодателей, которые незаконно использовали труд мигрантов.
Следственными органами было инициировано 748 уголовных дел по фактам нарушений миграционного законодательства, 430 из которых — по статье о фиктивной постановке на учет. Также была зарегистрирована серия уголовных дел, связанных с незаконным оборотом наркотиков и другими преступлениями, совершенными иностранцами.