«Մինչև վերջերս, երբ տան դուռը թակում էին, փոքր աղջիկս վախից փախչում էր ուրիշ սենյակ». Տեր Սարգիսը՝ իրավապահների գործողությունների մասին
«Մինչև վերջերս, երբ դուռը թակում էին, փոքր աղջիկս վախից փախչում էր ուրիշ սենյակ»,-24news.am-ի հետ զրույցում պատմել է Հովհաննավանքի հոգևոր հովիվ տեր Սարգիս քահանա Սարգսյանը՝ անդրադառնալով իրենց տանը ԱԱԾ և քննչական մարմնի ներկայացուցիչների կողմից կատարված խուզարկությանը:
«Այդ օրը բոլորիս տներն են եկել: 7:30 ի մոտակայքում մտել են մեր տուն՝ ԱԱԾ-ի և քննչական խմբով: 4 անչափահաս երեխաներ տանը քնած էին, փոքրերի մոտ վախի զգացողություն կար:
Հոգևոր սպասավորներիս հանդեպ չէինք սպասում այդպիսի վերաբերմունք: Ուզում ենք ՝մեր երկրում, անկախ ծառայությունից, կոչումից՝ ամենքի ազատությունն ու սահմանադրական և մնացած իրավունքները հարգված լինեն: Եթե այդ կարգը հարգվեր, մեզ որպես վկա ներգրավելով՝ կարող էին ուղղակի ծանուցագրեր ուղարկել, և մեզնից ոչ մեկը չէր խուսափի։ Պատշաճ՝ ըստ կարգի, կներկայանայինք ու կպատասխանեինք իրենց հարցերին: Իսկ այն, ինչ արեցին իրենք, օրենքից դուրս էր»,- ասել է քահանան։
Տեր Սարգսի խոսքով՝ իրենք մոտ 8-9 ժամ մնացել են քննչական մարմնում, սեփական իրավունքների մասին չեն տեղեկացվել, շատերը նույնիսկ առանց փաստաբանի են ցուցմունք տվել:
Անդրադառնալով Հովհաննավանքում կարգալույծ արված քահանայի կողմից «պատարագ» անցկացնելու օրն իրեն ու թեմի մյուս հոգևորականներին ծանուցագրերով Երևան հարցաքննության հրավիրելուն՝ տեր Սարգիսը շարունակել է. «Կարծում եմ՝ բոլորիս էլ պարզ էր իրենց նպատակը: Այդ ծանուցմամբ քննչական հրավիրելով՝ փորձում էին մեզ զերծ պահել տարածքում լինելուց։ Մտածում էին՝ կարող ենք գնալ, խոչընդոտել»:
Տեր Սարգիսը պատմել է նաև, որ ՔԿ հարցաքննության գնալուց հրաժարված բոլոր հոգևորականներին հետևել են, ստուգել՝ արդյոք ճի՞շտ էր հարցաքննության չգնալու պատճառը և արդյոք իրականում նրանք բոլորն այդ օրը տարբեր վայրերում պատարագ մատուցե՞լ են, թե՞ ոչ.
«Հետևեցին, տեսան՝ իրապես գնո՞ւմ ենք մեր նշած վայրերը, թե՞ ոչ: Բայց պատարագները իրականացան, մենք կիրակի արժանի եղանք, որպես քահանա, Տիրոջ առաջ կանգնելու և ժողովրդի հետ միասնաբար աղոթք բարձրացնելու՝ այս մեծ փորձությունից աստվածային օգնությամբ դուրս գալու համար:

«До недавнего времени, когда кто-то стучал в дверь, моя маленькая дочь от страха убегала в другую комнату» — отец Саргис о действиях правоохранителей
01/11/2025 19:17
«До недавнего времени, когда стучали в дверь, моя маленькая дочь от страха убегала в другую комнату», — рассказал в интервью 24News.am священник Ованаванка отец Саргис Саргсян, комментируя обыск, проведённый в его доме сотрудниками Службы национальной безопасности и Следственного комитета.
«В тот день они пришли в дома всех нас. Примерно в 7:30 сотрудники СНБ и следственная группа вошли в наш дом. Дома спали четверо несовершеннолетних детей, младшие очень испугались.
Мы, как духовные служители, не ожидали подобного обращения. Хотим, чтобы в нашей стране, независимо от службы и звания, уважались свободы и конституционные права каждого. Если бы эти нормы соблюдались, нас могли бы просто вызвать повестками как свидетелей — и никто бы не отказался прийти. Мы бы явились и ответили на вопросы. А то, что произошло, — было вне закона», — отметил священник.
По словам отца Саргиса, они провели в следственных органах около 8–9 часов, при этом им не разъяснили их права, а многие дали показания без адвокатов.
Комментируя тот факт, что его и других священнослужителей вызвали на допрос в Ереван именно в тот день, когда в Ованаванке лишённый сана священник проводил литургию, отец Саргис заявил:
«Думаю, всем было ясно, какова их цель. Вызвав нас повестками, они хотели не допустить нашего присутствия на месте. Считали, что мы можем пойти и помешать».
Он также рассказал, что следственные органы отслеживали священников, отказавшихся явиться на допрос, проверяя, действительно ли они в тот день проводили богослужения в указанных местах:
«Они наблюдали, чтобы убедиться, действительно ли мы поехали туда, куда указали. Но службы состоялись. Мы были удостоены в воскресенье, как священники, предстать перед Господом и вместе с народом вознести молитвы о том, чтобы с Божьей помощью пройти через это тяжёлое испытание».
В завершение отец Саргис добавил:
«Моя постоянная молитва — чтобы Бог даровал мудрость. Чтобы мы были сильными и стойкими. Господь решит все вопросы».