Ծանր և առաձնապես ծանր հանցագործությունների աճը ՆԳՆ նախարարը ներկայացնում է «նվազման» ցուցանիշի տակ
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն Աժ-ում 2026թ․ բյուջեի քննարկմանն անդրադառնալով հանրապետությունում հանցագործությունների վիճակագրությանը՝ հայտարարել է, որ տարվա 9 ամիսների ընթացքում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների մասնաբաժինը ընդհանուր հանցագործությունների կազմում նվազել է 0,7 տոկոսով։
Նախարարը դրական միտում է տեսել այն փաստում, որ թեև գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր թիվն աճել է, բայց այդ աճը հիմնականում պայմանավորված է «լատենտային» հանցագործությունների՝ հատկապես թմրամիջոցների և զենքի ապօրինի շրջանառության դեպքերի բացահայտմամբ։
Միչդեռ վիճակագրությունը այլ պատկեր է ներկայացնում:
ԱՎԿ-ի տվյալներով՝ 2025թ․ 9 ամիսներին գրանցվել է 27 248 հանցագործություն, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելին է 2,775 դեպքով:
Դրանցից 3,569-ը ծանր հանցագործություններ են, որոնք նախորդ տարվա համեմատ աճել են 479 դեպքով:
Առանձնապես ծանր հանցագործությունները կազմել են 1,474 դեպք՝ աճելով 63-ով։
Այլ կերպ ասած, թեև նախարարի նշած 0,7% նվազում եղել է, սակայն այն ձևավորվել է բացառապես ընդհանուր հանցագործությունների թվի աճի հաշվին, մինչդեռ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների բացարձակ թիվը փաստացի մեծացել է:

К показателю «снижение» министр внутренних дел относит рост тяжких и особо тяжких преступлений
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян, выступая в Национальном собрании в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2026 год, заявила, что за девять месяцев текущего года доля тяжких и особо тяжких преступлений в общей структуре преступности снизилась на 0,7 процента.
Министр отметила положительную тенденцию в том, что, несмотря на рост общего числа зарегистрированных преступлений, этот рост в основном связан с раскрытием «латентных» правонарушений — в частности, случаев незаконного оборота наркотических средств и оружия.
Однако статистика показывает иную картину.
По данным Статистического комитета, за девять месяцев 2025 года зарегистрировано 27 248 преступлений, что на 2 775 случаев больше, чем за тот же период прошлого года.
Из них 3 569 квалифицированы как тяжкие преступления — на 479 случаев больше, чем годом ранее.
Число особо тяжких преступлений составило 1 474, что на 63 больше, чем в аналогичный период прошлого года.
Иными словами, хотя отмеченное министром снижение доли тяжких и особо тяжких преступлений действительно имело место (на 0,7%), оно обусловлено исключительно ростом общего числа преступлений, тогда как абсолютное количество тяжких и особо тяжких преступлений фактически увеличилось.