Հայաստանը Հնդկաստանից SU-30MKI ինքնաթիռներ ներկրելու մասին պայմանավորվածություն չունի. Պաշտպանության նախարար (Տեսանյութ)
03/11/2025 16:08
Հայաստանն իր կարիքներին համապատասխան շարունակելու է բարեփոխումները,  այդ թվում՝ նաև սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի գնումները, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նախարարը հերքեց հնդկական մամուլում տեղ գտած լուրը, թե Հայաստանը SU-30MKI ինքնաթիռներ է ցանկանում ներկրել։
«Մենք նման պայմանավորվածություն չունենք»,- ասաց Պաշտպանության նախարարը։
Հիշեցնենք՝ Indian Defense News-ը գրել էր, թե Հայաստանն ավարտում է Հնդկաստանի հետ HAL ընկերության թողարկած Су-30МКИ բազմաֆունկցիոնալ կործանիչների ձեռքբերման շուրջ պատմական գործարքը։
Նշվում էր, թե գործարքը, որի արժեքը, ենթադրաբար, կկազմի 2,5-3 միլիարդ դոլար, սկզբնական փուլում, հավանաբար, կներառի 8-ից 12 Su-30MKI ինքնաթիռի մատակարարում, ինչպես նաև դրան կից ուսուցում, ցամաքային աջակցություն և զենքի անհատական ինտեգրացիա:
«Մատակարարումները նախատեսվում է սկսել 2027 թվականի վերջին, իսկ վերջնական հանձնումը 2029 թվականին»,- նշել էր պարբերականը։

Армения не имеет соглашений с Индией о закупке истребителей Су-30МКИ — министр обороны Армении
Армения продолжит проводить реформы в соответствии со своими потребностями, включая закупки вооружений и военной техники, заявил министр обороны Сурен Папикян в беседе с журналистами.
Министр опроверг публикацию в индийской прессе о том, что Армения якобы планирует закупку истребителей Су-30МКИ.
«У нас нет такой договорённости», — подчеркнул Папикян.
Напомним, что Indian Defense News сообщало, что Армения якобы завершает историческую сделку с индийской компанией HAL по приобретению многофункциональных истребителей Су-30МКИ.
По данным издания, сделка, стоимость которой предположительно составит 2,5–3 млрд долларов, на первом этапе, вероятно, включала бы поставку 8–12 самолетов Су-30МКИ, а также обучение, наземную поддержку и индивидуальную интеграцию вооружений.
«Поставки планировалось начать в конце 2027 года, а окончательная передача должна состояться в 2029 году», — отмечало издание.