Ի՞նչ նկատի ունի Ալիևը, երբ ասում է, որ Սևանա լճի անունը «Գյոյչա» է. պարզաբանում է Փաշինյանը
«Ադրբեջանի նախագահն ասել է՝ ցարական քարտեզները, եթե նայենք, Սևանա լիճ չկա, կա այլ անուն, ինչ-որ անուն, հիմա, եթե ես ասեմ, որ Ադրբեջանի նախագահը ոչ թե ասել է, որ Սևանա լճի անունը Գյոյչա է, այլ ասել է՝ «եթե նայենք ցարական Ռուսաստանի քարտեզներին՝ այնտեղ չկա Սևանա լիճ», դժվար է նրանով, որ ես, փոխանակ հարցին պատասխանեմ, պետք է պարզաբանեմ, թե ինչ է ասել Ադրբեջանի նախագահը»,- «Օրբելի ֆորում. կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը «շատ վտանգավոր» է համարում արցախցիների վերադարձն իրենց հայրենիք, դա, ըստ նրա, վտանգավոր է խաղաղության գործընթացի համար։
Նա հարց հնչեցրեց՝ պատմական հայրենիքը ո՞ր թվից է սկսում։
«Մեր թվարկությունից առաջ 70-ականները կարո՞ղ են լինել, օրինակ, պատմական հայրենիքի մեկնակետ։ Կան ուժեր, ովքեր ասում են, որ  ամենալեգիտիմ մեկնակետը 1920 թվականն է՝ մարտից-նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածը, մի մասն էլ ասում է 500 տարի առաջ։ Եթե մենք գնում ենք պատմական մեկնակետի տրամաբանությամբ, հազար ներողություն,  հույս ունեմ՝ շատ լուրջ չեք ընկալի, Մոնղոլիան կարող է մեզ ասել՝ «եկեք, բան ունենք ձեզ ասելու», կարող է Իրանն ասել՝ «էս ի՞նչ եք քննարկում»»,- ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև տեղի ունեցած «զավեշտալի մի միջադեպ» պատմեց։
«Կողմերց մեկը մյուս կողմին ասել է՝ «դու գիտե՞ս, որ մեր լեզվով զանգ նշանակում է զանգ, «կողմերից մյուսն էլ ասել է՝ «իսկ դուք գիտե՞ք, որ մեր լեզվով էլ է զանգ նշանակում զանգ», հետո պարզվել է՝ զանգը պարսկերեն է նշանակում զանգ, հիմա ո՞ւմն է պատմական ճշմարտությունը»,- նշեց վարչապետը։

Никол Пашинян разъяснил недавнее высказывание президента Азербайджана Ильхама Алиева об озере Севан
Премьер-министр Никол Пашинян прокомментировал недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева и разъяснил их контекст на международном форуме «Орбели: строя мир и многостороннее сотрудничество».
Пашинян отметил, что Алиев говорил о царских картах, где «озера Севан нет, есть другое название», и подчеркнул, что важно правильно понимать суть сказанного: «Президент Азербайджана не утверждал, что озеро Севан называется Гёйча, а указал, что если смотреть на царские российские карты, там Севан отсутствует».
Премьер также назвал «очень опасной» идею возвращения жителей Арцаха в их родные земли, так как это, по его мнению, представляет угрозу для процесса мира. Он задал риторический вопрос о том, с какого момента начинается понятие «исторической родины»: 70-е годы до нашей эры, 1920 год или даже 500 лет назад. Пашинян отметил, что при подходе к вопросу с точки зрения «исторической справедливости» могут возникнуть аналогичные претензии со стороны Монголии или Ирана.
Кроме того, Пашинян рассказал о «курьезном эпизоде» между представителями Армении и Азербайджана: одна сторона утверждала, что слово «звонок» в их языке значит «звонок», другая сторона сказала то же самое на своем языке, и выяснилось, что слово на самом деле имеет персидское происхождение. По его словам, этот случай показывает, что историческая правда может быть неоднозначной.
В заключение Пашинян подчеркнул, что страны должны создавать новую историю и продолжать этот процесс совместно.