Հաջողությունների պատմությունը մեզ մոտ սկսվեց 2024 թվականին. Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Օրբելի ֆորում 2025-ին հայտարարեց, որ հաջողությունների պատմությունը սկսվեց 2024 թվականին, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը սկսեցին սահմանազատման  գործընթաց՝ Տավուշի մարզում։
«Այդ գործընթացը շատ բուռն քննարկումների և քննադատությունների տեղիք տվեց ՀՀ-ում։ Բայց պետք է ասեմ, որ ինչքան էլ այդ ընթացքում հեշտ չէր հանրությանը պարզաբանել, թե ինչ է տեղի ունենում և ինչու, այսօր տեղի ունեցածը մեզ համար հաջողության պատմություն է»,-նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը տեղեկացրեց՝ իր հանձնարարությամբ ՀՀ պետական մարմինները կազմակերպում են տարբեր այցելություններ՝ (քաղհասարակության, մտավորականության, քաղաքական, կուսակցական գործիչների) սահմանազատված Կիրանց և հարակից հատվածներ՝ ցույց տալու, թե ինչ ի նկատի ունեն խաղաղության օրակարգ ասելով։
«Առայժմ չունեմ որևէ եզակի բացասական  արձագանք այն ամենից, ինչը մենք տեղում ցույց ենք տալիս։ Սա շատ կարևոր հաջողության պատմություն է, որն ունեցավ շարունակություն։ 2024 թվականին ՀՀ-ն և Ադրբեջանը ստորագրեցին սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը և դրանք երկու երկրներում  անցան վավերացման ընթացակարգ։ Սա երկու երկրների կողմից ստորագրված առաջին երկկողմ միջազգային փաստաթուղթն է, որն ունի դե յուրե իրավական ուժ երկու երկրներում»,-նկատեց Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ այդ համաձայնագրում ամենակարևոր արձանագրումներից մեկն այն էր, որ երկու երկրների միջև սահմանազատման համար  բազային սկզբունք է հանդիսանալու Ալմա Աթայի հռչակագիրը։
Նրա խոսքով՝ սրանով երկու երկրներն արձանագրում են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա.«Իհարկե, այս ճանապարհին հաջողության մեծագույն պատմությունը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին  Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Խաղաղության գագաթաժողովն էր, որի  արդյունքներով ընդունվեց հռչակագիր և նախաստորագրվեց ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն»։

Наша история успеха началась в 2024 году, когда стартовал процесс делимитации границы между Арменией и Азербайджаном — Пашинян
04/11/2025 11:05
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая сегодня на форуме Orbeli Forum 2025, заявил, что история успеха Армении началась в 2024 году — с началом процесса делимитации границы с Азербайджаном в Тавушской области.
«Этот процесс вызвал оживлённые обсуждения и критику внутри страны. Однако, как бы сложно ни было тогда объяснить обществу, что и почему происходит, сегодня можно сказать, что произошедшее стало для нас историей успеха», — отметил Пашинян.
Премьер сообщил, что по его поручению государственные структуры Армении организуют различные визиты представителей гражданского общества, интеллигенции, политических и партийных деятелей в Киранц и прилегающие демаркированные участки, чтобы наглядно показать, что подразумевается под повесткой мира.
«Пока что у меня нет ни одной ярко выраженной негативной реакции на всё то, что мы показываем на местах. Это очень важная история успеха, которая получила своё продолжение. В 2024 году Армения и Азербайджан подписали регламент совместной деятельности комиссий по делимитации границы, и документ прошёл процедуру ратификации в обеих странах. Это первый двусторонний международный документ между двумя государствами, имеющий de jure юридическую силу», — подчеркнул он.
По словам Пашиняна, одним из важнейших пунктов этого соглашения является положение о том, что базовым принципом делимитации служит Алма-Атинская декларация.
«Этим шагом обе страны зафиксировали взаимное признание территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Конечно, величайшей историей успеха на этом пути стал саммит мира, состоявшийся 8 августа 2025 года в Вашингтоне, по итогам которого была принята декларация и парафирован мирный договор между Арменией и Азербайджаном», — заявил премьер-министр.