Անընդունելի է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների լռությունը ԼՂ-ի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի վերաբերյալ. Զուրաբյան
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը գրել է. «Քանի որ այսօր Հայաստանում չունենք անկախ երկրին վայել կառավարություն, ստիպված մենք պիտի պատասխանենք Հայաստանին ու Արցախյան շարժմանն ուղղված Բաքվի մեղադրանքներին:
Արցախյան շարժման վերաբերյալ Բաքվի տխրառչակ ֆարսային «դատավարության» ընթացքում հնչող հայտարարությունների կապակցությամբ վերահաստատում ենք հունվարի 19-ին արված մեր հայտարարության բոլոր գնահատականները:
Մենք մեր անվերապահ աջակցությունն ենք հայտնում Արցախի նախկին ղեկավարներ՝ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Ազգային Ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատար Լեւոն Մնացականյանին, տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին եւ ապօրինաբար գերեվարված եւ Ադրբեջանում որպես պատանդ պահվող մեր մյուս հայրենակիցներին, որոնք ընդամենը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը իրագործելու համար Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ենթարկվում են դաժան հալածանքների եւ կտտանքների։
Ադրբեջանի կազմից դուրս սեփական ժողովրդի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը իրագործելու օրինական գործընթացը սկսվել էր եւ հետեւողականորեն շարունակվեց հենց այն պատճառով, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը սիստեմատիկորեն ոտնահարում էր Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի եւ նրա բնակչության կյանքի, ազատության, ժողովրդավարության իրավունքները, ծավալելով պետականորեն կազմակերպված զանգվածային բռնություններ, ինչպես նաեւ անցկացնելով բիրտ ռազմական գործողություններ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլ նաեւ Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում ապրող հայ բնակչության դեմ (1988 թ. փետրվարին Սումգայիթում, նոյեմբերին Կիրովաբադում, Խանլարում, Շամխորում, 1990-ի հունվարին Բաքվում, 1991-ին «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի թվով 24 բնակավայրերում, 1992-ին Շահումյանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Մարդակերտի եւ Մարտունու շրջաններում)։
Արցախի ղեկավարները ապօրինաբար, միջազգային նորմերի եւ Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն ոտնահարումով, գերեվարվել են Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերին, ճիշտ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը, ոտնահարելով ԵԱՀԿ հովանու ներքո բանակցություններում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները եւ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, իրագործում էր հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ամենամեծ ռազմական հանցագործություններից մեկը՝ հազարամյակների պատմություն ունեցող արցախահայության նկատմամբ էթնիկ զտումն ու ցեղասպանությունը։
Նման վարքագիծ ցուցաբերած, համակարգային հայատյացությունը պետական գաղափարախոսություն հռչակած, սեփական քաղաքացիներին անգամ հալածող եւ նրանց ժողովրդավարական իրավունքները զանգվածաբար ոտնահարող, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների գնահատմամբ ավելի քան 200 քաղբանտարկյալ ունեցող ադրբեջանական պետության կողմից ձեռնարկված այս դատաստանը ծաղր է արդարադատության նկատմամբ, որը զուրկ է որեւէ լեգիտիմությունից։ Ադրբեջանում գործող իրավապահ մարմինները եւ դատարաններն ընդամենը իշխանության կողմից բռնաճնշումների իրականացման գործիքներ են, որոնք կեղծիքների, բռնությունների, կտտանքների, նենգասպառնալիքների եւ տարատեսակ այլ ապօրինությունների միջոցով պատրաստակամ են կորզելու իշխանությունների պատվիրած ցանկացած արդյունք, հետեւաբար այդ դատավարություններում ներկայացված որեւէ «փաստաթուղթ» կամ «ցուցմունք», ինչպես նաեւ «դատական» մարմնի որեւէ եզրակացություն, ունենալու են զրոյական վստահելիություն եւ օրինականություն։
Դատապարտում ենք Հայաստանի հանրային դեբատում հնչող որեւէ մեղադրանք կամ քննադատություն, ուղղված «դատավարական» այս ներկայացման պայմաններում Ադրբեջանի ձեռքում պատանդ դարձած եւ խոշտանգման ենթարկվող մեր հայրենակիցների վարքի դեմ։ Մեզ բացարձակ չպետք է հետաքրքրի, թե ինչ են իրենք ասում անմարդկային ճնշման ներքո, այլ միայն նրանց կյանքը, առողջությունը եւ ապահով վերադարձը հայրենիք։
Անընդունելի է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրների՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի լռությունը եւ անգործությունը Լեռնային Ղարաբաղի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի հանդեպ։ Նրանք առաջինը պետք է պահանջեին այն մարդկանց ազատությունը, որոնց նրանք ԵԱՀԿ-ի 1992 թվականի Հելսինկյան հանդիպումից ի վեր կայացած բոլոր բանակցություններում ճանաչել են որպես լեգիտիմ գործընկերներ եւ երկխոսություն վարել նրանց հետ միջազգային հանրությունը ներկայացնող մարմինների անունից։
Առավել անընդունելի է, սակայն, Հայաստանի իշխանությունների ակնհայտ եւ բացարձակ անտարբերությունը Արցախի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի վերաբերյալ։ Հայաստանը պարտավոր է հրապարակայնորեն բարձրացնել իր ձայնը ի նրանց պաշտպանություն, նրանց ազատման հարցը դարձնել հայ-ադրբեջնական հաշտեցման եւ խաղաղության հաստատման օրակարգի պարտադիր պահանջներից մեկը։ Հայաստանի իշխանությունները այդ հարցով պետք է դիմեն միջազգային հանրությանը, Մինսկի Խմբի երկրներին, ինչպես նաեւ բարձրացնեն այս հարցը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի Խորհրդում եւ Եվրոպական խորհրդարանում, հատկապես ի ցույց դնելով Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության անբեկանելի իրավունքի բացահայտ ոտնահարումը Ադրբեջանի կողմից»։

Недопустимо молчание стран — сопредседателей Минской группы ОБСЕ относительно судьбы пленных руководителей Нагорного Карабаха — Зурабян
04/11/2025 16:05
Заместитель председателя партии "Армянский национальный конгресс" (АНК) Левон Зурабян написал:
«Поскольку сегодня в Армении у нас нет правительства, достойного независимого государства, мы вынуждены сами отвечать на обвинения Баку, направленные против Армении и Арцахского движения.
В связи с заявлениями, прозвучавшими во время позорного фальшивого «суда» Баку по Арцахскому движению, подтверждаем все оценки, данные нами в заявлении от 19 января.
Мы выражаем безусловную поддержку бывшим руководителям Арцаха — президентам Аркадию Гукасяну, Бако Саакяну, Араику Арутюняну, председателю Национального собрания Давиду Ишханяну, государственному министру Рубену Варданяну, командующему Армией обороны Левону Мнацаканяну, его заместителю Давиду Манукяну, министру иностранных дел Давиду Бабаяну, а также другим нашим соотечественникам, незаконно удерживаемым в Азербайджане в качестве заложников. Эти люди подвергаются жестоким преследованиям и пыткам со стороны азербайджанских властей только за то, что реализовали право народа Арцаха на самоопределение.
Законный процесс реализации фундаментального права народа на самоопределение вне состава Азербайджана был начат и последовательно продолжался именно потому, что Азербайджанская Республика систематически нарушала права Нагорно-Карабахской автономной области и её населения — права на жизнь, свободу и демократию, развязав организованное государством насилие и военные действия против армян не только в Нагорном Карабахе, но и на всей территории Азербайджана (в феврале 1988 года в Сумгаите, в ноябре — в Кировабаде, Ханларе, Шамхоре, в январе 1990-го — в Баку, в 1991-м — в ходе операции «Кольцо» в 24 населённых пунктах Нагорного Карабаха, а в 1992-м — в Шаумяне, Мартакерте и Мартунинском районах).
Бывшие руководители Арцаха были незаконно взяты в плен Азербайджаном в сентябре 2023 года, грубо нарушившим международные нормы и собственные обязательства — именно тогда, когда Азербайджан, попирая все достигнутые при посредничестве ОБСЕ договорённости и трёхстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, осуществлял одно из своих крупнейших военных преступлений против армянского народа — этническую чистку и геноцид арцахских армян, народа с тысячелетней историей.
Этот судебный процесс, организованный государством, которое сделало системную армянофобию частью своей официальной идеологии, преследует даже собственных граждан и по оценке международных правозащитных организаций имеет более 200 политзаключённых, — является насмешкой над правосудием и лишён какой-либо легитимности. Правоохранительные органы и суды Азербайджана — это всего лишь инструменты для осуществления репрессий, готовые любыми средствами — фальсификациями, насилием, пытками, угрозами — выдавать заказанные властями результаты. Поэтому любые «документы», «показания» или «судебные решения» в этих процессах не имеют никакой достоверности и законной силы.
Мы осуждаем любые обвинения или критику, звучащие в армянском публичном дискурсе в адрес поведения наших соотечественников, ставших заложниками Азербайджана и подвергающихся пыткам в условиях этого «судебного» спектакля. Нас абсолютно не должно интересовать, что они говорят под нечеловеческим давлением. Нас должны заботить только их жизнь, здоровье и безопасное возвращение домой.
Недопустимо молчание и бездействие стран — сопредседателей Минской группы ОБСЕ — США, Франции и России — в отношении судьбы взятых в плен лидеров Нагорного Карабаха. Именно они первыми должны были потребовать освобождения тех людей, которых с 1992 года, с хельсинкской встречи ОБСЕ, международное сообщество признавало легитимными партнёрами по переговорам.
Ещё более неприемлемым является очевидное и полное равнодушие властей Армении к судьбе пленных руководителей Арцаха. Армения обязана публично поднять голос в их защиту, сделать вопрос их освобождения обязательным пунктом в повестке армяно-азербайджанского примирения и мирного урегулирования.
Правительство Армении должно обратиться к международному сообществу, странам Минской группы, а также поднять этот вопрос в ООН, ОБСЕ, Совете Европы и Европейском парламенте — особенно подчёркивая грубое нарушение Азербайджаном гарантированного статьёй 6 Европейской конвенции по правам человека неотъемлемого права на справедливое судебное разбирательство».