Շնչառական վարակներից շրջանառվում են ռինովիրուսի, պարագրիպի, ադենովիրուսի և SARS-Cov-2-ի հարուցիչներ
Անցնող շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված հիվանդացության ցածր ակտիվություն։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
«Բժշկական կազմակերպություններում ՍՇՎ-ով հոսպիտալացումները նախորդ շաբաթվա համեմատ գտնվում են գրեթե միևնույն մակարդակի վրա, իսկ նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ ցածր են՝ 1,2 անգամ։
Իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում գրիպի վիրուսի հարուցիչներ չեն հայտնաբերվել։
Այլ շնչառական վարակներից շրջանառվում են ռինովիրուսի, պարագրիպի, ադենովիրուսի և կորոնավիրուսային հիվանդության՝ SARS-Cov-2-ի հարուցիչներ։
Սուր շնչառական վարակներով և գրիպով չհիվանդանալու, ինչպես նաև բարդություններից խուսափելու նպատակով կրկին հիշեցնում և հորդորում ենք. պատվաստվե՛ք սեզոնային գրիպի դեմ՝ դիմելով պոլիկլինիկա/ամբուլատորիա կամ պատվաստումային շարժական կետեր»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

В Армении зафиксирована низкая активность острых респираторных инфекций
На прошедшей неделе в Армении зафиксирована низкая активность заболеваемости острыми респираторными инфекциями. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Армения.
«Количество госпитализаций с острыми респираторными вирусными инфекциями в медицинских учреждениях практически не изменилось по сравнению с предыдущей неделей, а по сравнению с тем же периодом прошлого года снизилось в 1,2 раза.
В ходе проведённых лабораторных исследований вирусы гриппа не были выявлены.
Среди других респираторных инфекций циркулируют возбудители риновируса, парагриппа, аденовируса и коронавирусной инфекции SARS-CoV-2.
С целью профилактики заболеваний острыми респираторными инфекциями и гриппом, а также для предотвращения осложнений, Министерство здравоохранения вновь напоминает и настоятельно рекомендует пройти вакцинацию против сезонного гриппа, обратившись в поликлинику, амбулаторию или к выездным прививочным пунктам», — говорится в сообщении.