Հայաստանը հստակ քայլերով գնում է դեպի քաոս. Շարմազանով
«Այս իշխանությունների գործողություններում արդարադատություն ու տրամաբանություն չկա»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը`անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործերով դատախազության հրատապ միջնորդություններին՝ հանրապետությունից բացակայելու արգելքի վերականգման պահանջով.
«Դատախազության նման հապճեպ միջնորդություններում տրամաբանություն փնտրելն անշնորհակալ գործ է: Իսկ այս իշխանությունների արդարադատության և ժողովրդավարության արժեքների վերաբերյալ խոսելն անիմաստ է: Ինչքան իրենք խոսեն «ժողովդրավարության բաստիոնի» մասին, տասնյակ քաղբանտարկյալների առկայությունը խոսում է մի կարևոր փաստի մասին, որ Հայաստանը միլիոնավոր կիլոմետրերով հեռու է ժողովրդավարությունից և հստակ քայլերով գնում է դեպի քաոս, հակաօրինական ռեժիմ»:
Հակաիրավական գործընթացներին միջազգային կառույցները չեն արձագանքում։ Էդուարդ Շարմազանովը շեշտեց՝ իրենց շահերն են հետապնդում.
«Ես համոզված եմ՝ այստեղ ինձ ճակատիցս «գյուլլեն», Արևմուտքը ոչ մի բան չի անի: Արևմուտքը որևէ խնդիր չունի, իր  նպատակն է այս իշխանություններին քաջալերելն ու պատվեր տալը և երրրոդ հանրապետության բոլոր ժողովրդավարական  ինստիտուտներն իսպառ քանդելը»:

Армения уверенными шагами движется к хаосу — Шармазанов
«В действиях этих властей нет ни справедливости, ни логики», — заявил в беседе с журналистами пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов, комментируя срочные ходатайства прокуратуры по делам третьего президента Армении Сержа Саргсяна о восстановлении запрета на выезд из страны.
«Искать логику в таких поспешных ходатайствах прокуратуры — неблагодарное занятие. А говорить о ценностях справедливости и демократии при этих властях — бессмысленно. Сколько бы они ни говорили о «бастионе демократии», наличие десятков политических заключённых говорит о важном: Армения находится на миллионы километров от демократии и уверенно движется к хаосу и режиму беззакония».
Международные организации не реагируют на антиправовые процессы. Шармазанов подчеркнул, что их действия преследуют собственные интересы.
«Я уверен, что если меня застрелят, Запад не предпримет ничего. У Запада нет никакой проблемы, их цель — поощрять эти власти, давать им «заказы» и полностью разрушать все демократические институты Третьей Республики», — заявил он.