ԵՄ-ն Հայաստանին է փոխանցել ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը
Նոյեմբերի 5-ին Հայաստան կատարած այցի ընթացում Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխները Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության հարցերով հայկական կողմի բարձրաստիճան պաշտոնյա, ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին է հանձնել ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը։
Հանձնման արարողությունը տեղի է ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ներկայությամբ։
Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության հարցերով հայկական կողմի բարձրաստիճան պաշտոնյա, ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, ստանալով փաստաթուղթը, նշել է, որ այն Հայաստանի և Եվրոպական Միության գործընկերության կարևոր փուլ է և արդեն ձևավորել է լայն հանրային ուշադրություն ու ակնկալիքներ։
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են այս ուղղությամբ մինչ օրս գրանցած առաջընթացը և փաստել, որ ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի պաշտոնական հանձնումը երկկողմ իրական ջանքերի ապացույցն է։
Վերահաստատվել է հայկական կողմի հանձնառությունը ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացմանը, որի վերջնարդյունքը ՀՀ քաղաքացիների համար Եվրոպական Միություն արժանապատիվ, անվտանգ և դյուրին ճամփորդության հնարավորությունների ապահովումն է։

Представитель ЕС передал главе МВД Армении План действий по либерализации визового режима
В ходе визита в Армению 5 ноября заместитель генерального директора Европейской комиссии по вопросам миграции и внутренних дел Йоханнес Люхнер передал План действий по либерализации визового режима между Арменией и Европейским союзом высокопоставленному должностному лицу по вопросам диалога по либерализации визового режима, министру внутренних дел Республики Армения Арпине Саргсян. Об этом сообщили в МВД.
Церемония передачи состоялась в присутствии вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна.
Приняв документ, Арпине Саргсян отметила, что это важный этап в партнерстве между Арменией и Европейским союзом, который уже вызвал широкое общественное внимание и ожидания.
Стороны с удовлетворением отметили прогресс, достигнутый на сегодняшний день в этом направлении, и заявили, что официальное представление Плана действий ЕС по либерализации визового режима является свидетельством реальных двусторонних усилий.
Армянская сторона подтвердила свою приверженность реализации мер, предусмотренных планом, конечным результатом которого является обеспечение достойных, безопасных и удобных возможностей для поездок граждан Армении в Европейский Союз.