Հայաստանը միջազգային ատյաններից Ադրբեջանի դեմ ներկայացրած հայցերը հետ քաշելու քննարկում կամ որոշում չունի. Կարեն Անդրեասյան
Հայաստանը միջազգային ատյաններից Ադրբեջանի դեմ ներկայացրած հայցերը հետ քաշելու քննարկում կամ որոշում չունի, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Կարեն Անդրեասյանը։
«Ո՛չ իմ նախորդի, ո՛չ էլ իմ օրոք որևէ հայց հետ չի վերցվել և նման քննարկում չկա։ Եթե նման բան լինի, դուք դրա մասին անպայման տեղյակ կլինեք»,– նշեց Անդրեասյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրում կա կետ, որով կողմերը պարտավորվում են համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո հետ վերցնել միմյանց դեմ հայցերը միջազգային դատական ատյաններից, Անդրեասյանն արձագանքեց. «Ես ուսումնասիրել եմ ամբողջ փաթեթը, չենք ստացել որևէ առաջարկ որևէ հայցից հրաժարվելու մասին»։
Նա վստահեցրեց, որ Հայաստանը շարունակում է միջազգային հարթակներում հետևողականորեն պաշտպանել իր շահերը և որևէ նախադրյալ չկա դատական գործընթացներից հրաժարվելու համար։

Армения не проводит обсуждений и не принимала решений об отзыве исков, поданных против Азербайджана в международных судах — Карен Андреасян
Армения не обсуждает и не принимала решений об отзыве исков, поданных против Азербайджана в международных инстанциях, — заявил журналистам представитель Армении по международным правовым вопросам Карен Андреасян.
«Ни при моём предшественнике, ни при мне ни один иск не был отозван, и подобных обсуждений не ведётся. Если что-то подобное произойдёт, вы обязательно будете об этом проинформированы», — отметил Андреасян.
Отвечая на замечание журналиста о том, что в парафированном в Вашингтоне мирном соглашении якобы есть пункт, обязывающий стороны после вступления договора в силу отозвать иски, поданные друг против друга в международных судебных инстанциях, Андреасян заявил:
«Я ознакомился со всем пакетом документов — мы не получали никаких предложений об отказе от каких-либо исков», — подчеркнул он.
По словам Андреасяна, Армения продолжает последовательно защищать свои интересы на международных площадках, и никаких предпосылок для отказа от судебных процессов не существует.