Ամերիաբանկի կորպորատիվ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը
30.09.2025թ. դրությամբ Ամերիաբանկի կորպորատիվ բիզնեսի վարկային պորտֆելը կազմել է 943 մլրդ դրամ, տարեկան աճը կազմել է շուրջ 33%։ Աճի նման տեմպի շնորհիվ Բանկը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր կորպորատիվ ֆինանսավորողը՝ Հայաստանում գործող տեղական և միջազգային ընկերություններին առաջարկելով անհատական ֆինանսական լուծումներ։ Նշենք, որ հաշվետու ժամանակահատվածում կորպորատիվ վարկավորման շուկայում Բանկի մասնաբաժինը կազմել է 24%` տարեկան ավելանալով 1.5 տոկոսային կետով։
Հատկանշական է, որ արդեն 31.10.2025թ.-ի դրությամբ Բանկի կորպորատիվ պարտավորությունների համախառն պորտֆելը՝ ներառյալ լիզինգը, ֆակտորինգը, բանկային երաշխիքներն ու ակրեդիտիվները, գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է ՀՀ բանկային համակարգում:
Նշենք, որ Ամերիաբանկն ունի դիվերսիֆիկացված կորպորատիվ վարկային պորտֆել, որն ընդգրկում է տնտեսության հիմնական ճյուղերը՝ շինարարություն, գյուղատնտեսություն, մեծածախ և մանրածախ առևտուր, հանքարդյունաբերություն, էներգետիկա, հեռահաղորդակցություն և կապ, կեցություն և հանրային սնունդ, ծառայություններ և այլն։
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր հաճախորդների հետ երկարաժամկետ համագործակցությունը և ներդնում ենք բոլոր ջանքերը` ապահովելու վերջիններիս դրական փորձառությունը համագործակցության բոլոր փուլերում։ Մենք ձգտում ենք ապահովել արագ, ճկուն և անհատականացված սպասարկում՝ հիմնված մեր հաճախորդների կարիքների խորքային ուսումնասիրության վրա։ Մեկ տրիլիոնի շեմի հատումը մեզ համար ոչ միայն նոր բարձունքի նվաճում է, այլ նաև պարտավորեցնող արդյունք՝ շարունակելու աջակցել հայկական բիզնեսի կայուն աճին և տնտեսության զարգացմանը՝ առաջարկելով ֆինանսավորման նորարար լուծումներ»,- նշել է Ամերիաբանկի Կորպորատիվ և ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը։

As of September 30, 2025 Ameriabank’s corporate loan portfolio was AMD 943 billion, up by 33% Y-o-Y. This robust growth rate has enabled the Bank to continue to be the largest corporate lender in Armenia, offering customized financial solutions to local and international firms in Armenia. In the reporting period the Bank’s market share by corporate lending was 24%, up by 1.5 p.p. Y-o-Y.
Notably, as of October 31, 2025, the Bank’s total corporate portfolio, including finance lease, factoring, bank guarantees and letters of credit, surpassed AMD 1 trillion, which is an unprecedented milestone in the banking sector of Armenia.
Ameriabank has a well-diversified corporate loan portfolio, that extends across the main sectors of economy, such as construction, agriculture, wholesale and retail trade, mining, energy, telecom, HoReCa, services, etc.
“We highly value long-term partnership with our clients and make every effort to create a favorable experience throughout every stage of cooperation. Our goal is to deliver flexible and customized banking services to our clients based on their business needs. Crossing the one trillion mark is not only a new milestone for us, but also a commitment to continue supporting the sustainable growth of Armenian business and economy by offering innovative financing solutions,” commented Gagik Sahakyan, Corporate and Investment Banking Director at Ameriabank.