Բլոկադայի ճիրաններում գտնվող արցախցին չընդունեց Ադրբեջանով եկող ցորենը
Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ցորեն գալու լուրը արցախցի պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանին հետ է տանում Արցախ՝ բլոկադայի օրեր.
«2023 թվականի սեպտեմբերն էր, մարդիկ Արցախում իրականում սովալլուկ էին, ծանր վիճակ էր, և պետք է լիներ քաղաքական որոշում՝ թույլ տա՞լ  Ակնայով բեռները մտնեն Արցախ, թե՞ ոչ: Ես մեկն էի այն պատգամավորներից, որ վախեցավ ընդդիմանալ: Չհայտնեցի կարծիք՝ հիմնվելով նրա վրա, որ միգուցե ժողովուրդը համաձայնի: Իսկ ժողովուրդը փակեց ճանապարհը ու չընդունեց Ադրբեջանի տարածքով Արցախ մուտք գործող ցորենը: Ժողովուրդը ոչ թե հպարտ էր ու ուզում էր սովից մեռնել, բայց չվերցնել, այլ հասկանում էր, որ այդ պարագայում Արցախի թեման մեկընդմիշտ կփակվեր»։
Մետաքսե Հակոբյանի խոսքով՝ այժմ, նիկոլական «խաղաղության» դարաշրջանում,  երբ փորձում են այլ իրականություն ներկայացնել, Ադրբեջանի հակահայ քարոզչությունը, միևնույն է, չի դադարում.
«Ադրբեջանցու հետ անհնար է  խաղաղություն կերտել: Ադրբեջանցին գիշերը քնելիս մտածում է՝ ինչպես մորթի քո զավակին»:
Արցախի ԱԺ պատգամավորը  անդրադարձավ նաև Լաչինի միջանցքը փակած հայտնի ադրբեջանցի  « էկոակտիվիստի»՝ Հայաստան այցին, ասաց, որ նրան Երևանում տեսնելով՝ համոզվեց, որ  Արցախի  շրջափակումը տեղի է  ունեցել ՀՀ իշխանությունների համաձայնությամբ:

Арцахец, переживший блокаду, отказался принять пшеницу, поступавшую через Азербайджан
Новость о поставках пшеницы в Армению через территорию Азербайджана напомнила депутату парламента Арцаха Метаксе Акопян дни блокады.
«Это был сентябрь 2023 года. Люди в Арцахе действительно голодали, ситуация была крайне тяжёлой. Нужно было принять политическое решение — разрешить ли ввоз грузов через Акну или нет. Я была одной из тех депутатов, кто побоялся возражать, не выразила мнение, полагая, что, возможно, народ согласится. Но народ перекрыл дорогу и не принял пшеницу, поступавшую в Арцах через территорию Азербайджана. Люди сделали это не из гордости и не потому, что хотели умереть с голоду, а потому что понимали: если согласиться тогда, тема Арцаха была бы закрыта навсегда», — рассказала Метаксе Акопян.
По словам депутата, сегодня, в так называемую «эпоху мира» Никола Пашиняна, несмотря на попытки представить иную реальность, азербайджанская антиармянская пропаганда не прекращается.
«С азербайджанцем невозможно построить мир. Засыпая, азербайджанец думает о том, как перерезать горло твоему ребёнку», — заявила она.
Метаксе Акопян также прокомментировала визит в Армению известной азербайджанской «экоактивистки», блокировавшей Лачинский коридор, отметив, что, увидев ее в Ереване, окончательно убедилась: блокада Арцаха происходила при согласии армянских властей.