Վրաստանի հայ համայնքը կոչ է անում վրացական իշխանություններին արգելել Ադրբեջանի կազմակերպած համերգը
Վրաստանի հայ համայնքը հայտարարել է, որ Թբիլիսիում 44-օրյա պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ Ադրբեջանի կազմակերպած համերգի անցկացումն անընդունելի է և կոչ է արել վրացական իշխանություններին չեղարկել միջոցառումը։
«Դիմում ենք Վրաստանի Մշակույթի նախարարությանը՝ իր ուշադրության տակ առնի այն փաստը, որ նոյեմբերի 6-ին Ադրբեջանի դեսպանությունը կազմակերպում է համերգ՝ խորագրով «Հաղթանակի օրվա 5-րդ տարելից-Նոյեմբերի 8»։ Ադրբեջանն այդ օրը նշում է որպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հաղթանակն Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում)։ Միջոցառումը անցկացվելու է Թբիլիսիի Շոթա Ռուսթավելու անվան պետական ակադեմիական թատրոնի մեծ՝ ավելի քան 700 հոգանոց դահլիճում։ Շենքում, որը հիմնադրել է Եսայի Պիտոյեվը, իսկ կառուցմանն աջակցել է մեցենատ Ալեքսանդր Մանթաշեվը։
2020 թվականի պատերազմի ընթացքում հազարավոր հայեր զոհվեցին, բազմաթիվ ընտանիքներ ոչնչացվեցին, իսկ Արցախի տարածքի 11 458 քմ օկուպացվեց, այդ թվում՝ պատմական Շուշի քաղաքը, և պատմության մեջ առաջին անգամ Արցախը մնաց առանց հայերի՝ Արցախի բնակիչները վտարվեցին իրենց պապական հողերից։ Այդ իրադարձությունները որպես «հաղթանակ» նշելն անընդունելի է։
Հայտնում ենք բարոյական վրդովմունք, քանի որ նման իրադարձություն տեղի է ունենում այն ​​ժամանակաշրջանում, երբ հազարավոր հայ ընտանիքներ դեռևս տառապում են էթնիկ զտումների հետևանքներից, իսկ Բաքվում կեղծ դատավարություն է ընթանում Ադրբեջանի կողմից անօրինաբար գերեվարված, քաղաքացիական անձանց և տարածաշրջանի նախկին ղեկավարների դեմ: Սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Մենք համոզված ենք, որ Վրաստանի մշակույթի նախարարությունը, որպես երկրի մշակութային և բարոյական արժեքները պաշտպանող մարմին, չպետք է անտարբեր մնա նման դրսևորումների նկատմամբ, քանի որ Թբիլիսիում նման միջոցառումների անցկացումը նպաստում է էթնիկական բախումների խորացմանը։
Հորդորում ենք դիտարկել պետական ​​մշակութային հաստատություններում նման միջոցառումների անցկացումը կանխելու հնարավորությունը և արտահայտել դիրքորոշում, որը համապատասխանում է հումանիզմի, արդարության և մարդկային արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի ոգուն»,-ասված է Վրաստանի հայ համայնքի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Армянская община Грузии призывает власти страны отменить организованный Азербайджаном концерт по случаю годовщины 44- дневной войны
06/11/2025 10:54
Армянская община Грузии заявила, что проведение концерта в Тбилиси, организованного Азербайджаном по случаю годовщины 44-дневной войны, неприемлемо, и призвала власти Грузии отменить мероприятие.
"Мы обращаемся к Министерству культуры Грузии с просьбой принять во внимание тот факт, что 6 ноября посольство Азербайджана организует концерт под названием "5-я годовщина Дня Победы - 8 ноября". Азербайджан отмечает этот день как победу в 44-дневной войне в Арцахе (Нагорном Карабахе) в 2020 году. Мероприятие пройдет в большом зале Государственного академического театра имени Шота Руставели в Тбилиси, вмещающем более 700 человек. В здании, которое было основано Есаи Питоевым и поддержано меценатом Александром Манташевым.
В ходе войны 2020 года погибли тысячи армян, разрушены многие семьи, оккупировано 11 458 квадратных километров территории Арцаха, включая исторический город Шуши. Впервые в истории Арцах остался без армян, жители Арцаха были изгнаны со своих исконных земель. Недопустимо отмечать эти события как: "победа". Мы выражаем возмущение, поскольку подобное событие происходит в то время, когда тысячи армянских семей продолжают страдать от последствий этнической чистки, а в Баку проходит фиктивный судебный процесс над мирными жителями и бывшими лидерами незаконно захваченного Азербайджаном региона. Это является грубым нарушением международного гуманитарного права. Мы убеждены, что Министерство культуры Грузии, как орган, защищающий культурные и моральные ценности страны, не должно оставаться равнодушным к подобным проявлениям, поскольку проведение подобных мероприятий в Тбилиси способствует углублению межэтнических столкновений.
Призываем вас рассмотреть возможность недопущения проведения подобных мероприятий в государственных учреждениях культуры и высказать позицию, соответствующую духу гуманизма, справедливости и уважения к человеческому достоинству", - говорится в заявлении армянской общины Грузии.