Կարող է պարզվի, որ այդ քարտեզի վրա Հայաստան կա, իսկ Ադրբեջան չկա. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Եթե ադրբեջանական կողմը հայտարարում է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, ապա իրենց տարածքի մասին են խոսում, քանի որ իրենք չեն կարող մեր տարածքի մասին խոսել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Ալիևի՝ Սևանը «Գյոյչա» անվանելուն, Փաշինյանը նկատեց.«Մենք պետք է նախ ամբողջության մեջ գնահատենք այդ հայտարարությունը։ Սա իմ գործառույթը չէ, ես սրա մասին պետք է չխոսեմ էլ, դրա մասին պետք է խոսեն լրատվամիջոցները, որոնք տեղեկատվությունը պետք է ճշգրիտ փոխանցեն, որ հարցը ճշգրիտ ձևակերպվի, որպեսզի պատասխանն էլ ուղիղ լինի»։
Փաշինյանը զարմացած է, որ հայ լրագրողները չեն հանել Ալիևի նշած քարտեզները, որպեսզի ուսումնասիրություն անեն, թե ինչի մասին է խոսքը, արդյո՞ք կա նման քարտեզ, թե՞ ոչ.«Իսկ եթե մեր լրագրողները հանեին այդ քարտեզները, կտեսնեինք, որ դրանք ինչքան աննպաստ կարող էին լինել Հայաստանի համար, երկու այդքան կարող էին աննպաստ լինել Ադրբեջանի համար։ Օրինակ, կարող է պարզվի, որ այդ քարտեզի վրա Հայաստան կա, իսկ Ադրբեջան չկա։ Իսկ դա ո՞նց մեկնաբանենք։ Դա անօգուտ գործողություն է»։
Փաշինյանն այս ամենը անիմաստ քննարկում է համարում՝ առավել ևս 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո.«Որ Վանաձորի անունը եղել է Կիրովական, իսկ Գյանջայի անունը եղել է Կիրովաբատ, ի՞նչ է դա նշանակում։ Դրանից հետևությունն ի՞նչ է, ինձ դա հետաքրքիր չէ, քանի որ կա 2025-ի օգոստոսի 8-ի ստորագրած փաստաթուղթը և 2024 թվականի սահմանազատման հանձնաժողովի որոշումը։ Իսկ ո՞վ է ասել, որ այդ անուններն ադրբեջանական են, դրանք թուրքական, պարսկական, արաբական, մոնղոլական են»։

Может оказаться, что на этой карте есть Армения, а Азербайджана нет — Пашинян
Если азербайджанская сторона заявляет о «Зангезурском коридоре», то они говорят о своей территории, потому что не могут говорить о нашей территории, заявил журналистам премьер-министр Никол Пашинян.
По поводу того, как Алиев назвал Севан "Гёйча", Пашинян заметил: "Мы должны сначала оценить это заявление в целом. Это не моя функция, я не должен об этом говорить, об этом должны говорить СМИ, которые должны точно передать информацию, чтобы вопрос был точно сформулирован, чтобы ответ был прямым".
Пашинян удивлен тем, что армянские журналисты не достали упомянутые Алиевым карты, чтобы изучить, о чем идет речь, есть такая карта или нет. «И если бы наши журналисты достали эти карты, мы бы увидели, что насколько они могут быть невыгодны для Армении, они могут быть невыгодны и для Азербайджана». Например, может оказаться, что на этой карте есть Армения, а нет Азербайджана. И как нам это интерпретировать? Это бесполезное действие."
Пашинян считает все это бессмысленной дискуссией, особенно после 8 августа 2025 года. «То, что Ванадзор назывался Кировакан, а Гянджа называлась Кировабат, что это значит?» Каковы из этого последствия, меня не интересует, ведь есть документ, подписанный 8 августа 2025 года, и решение демаркационной комиссии 2024 года. А кто сказал, что эти имена азербайджанские, они турецкие, персидские, арабские, монгольские?"