Ռուսական ցորենով բեռնված գնացքը ժամանել է Հայաստան` անցնելով Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով․ (Լուսանկարներ, Տեսանյութ)
Ռուսական ցորենով բեռնված գնացքը (15 վագոն) ժամանել է Հայաստան՝ անցնելով Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումների սահմանափակումների վերացումը Ադրբեջանի կողմից կարևոր քայլ է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների վերականգնման և տնտեսական համագործակցության խթանման ուղղությամբ։
Այն հանդիսանում է Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական իրականացումներից մեկը՝ նպաստելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացմանը։
Նախաձեռնությունն առանձնապես կարևոր է նաև փոխվստահության ամրապնդման և խաղաղության օրակարգի առաջմղման համատեքստում։

Состав, груженный российской пшеницей, прибыл в Армению, проехав через Азербайджан и Грузию (фото, видео)
В Армению прибыл состав с российской пшеницей (15 вагонов), проследовавший через территорию Азербайджана и Грузии.
Как говорится в сообщении Аппарата премьер-министра Республики Армения, снятие ограничений на грузоперевозки в Армению — важный шаг со стороны Азербайджана на пути к восстановлению региональных коммуникаций и развитию экономического сотрудничества.
"Это одно из практических воплощений достигнутых в Вашингтоне договорённостей, способствующее институционализации мира, установленного между Арменией и Азербайджаном", — говорится в сообщении.
Подчеркивается, что эта инициатива также имеет особое значение в контексте укрепления взаимного доверия и продвижения мирной повестки дня.