ԶՈւ ատեստացիայի արդյունքները վկայում են բանակի մարտունակության անկման մասին. Աբրահամյան
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրել է․ «Զինված ուժերի առնվազն կեսը, տարբեր պատճառներով, ատեստացիայի քննությունների չի մասնակցում, իսկ մասնակիցների առնվազն 40%-ը նվազագույն շեմը չի հաղթահարում և, ըստ այդմ` աշխատավարձի բարձրացում չունի:
Բուն շարքային պայմանագրային անձնակազմի չնչին տոկոսն է ստանում 5 գնահատական:
Այս ցուցանիշների առկայությունը խոսուն փաստ է զորքերի մարտունակության վիճակի և բանակի նկատմամբ իշխանության վերաբերմունքի մասին:
Ու այս պայմաններում ՔՊ ղեկավարը լայվով հայտարարում է, թե պայմանագրային անձնակազմը կարող է մինչև 700 հազար դրամ աշխատավարձ ստանալ:
Ո՞րն է այստեղ բլեֆը, որի մասին երբեք չի խոսի Փաշինյանը: Այն, որ, բացի նրանից, որ ԶՈւ մի հսկայական հատված, առհասարակ, չի մասնակցել ատեստացիային, այլ մասնակիցների շատ քիչ տոկոսն է բարձր գնահատական ստացել ու հնարավորություն ստացել 700 հազար աշխատավարձին մոտենալ:
Ամբողջ ծանրությունն ընկած է մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի վրա, որոնցից շատ-շատերը ոչ միայն 700 հազար չեն ստանում, այլ նույնիսկ քննության նվազագույն շեմը չեն հաղթահարում, իսկ նրանց աշխատավարձը 200 հազարի սահմաններում է»:

Результаты аттестации вооружённых сил свидетельствуют о снижении боеспособности армии — Абрамян
«Не менее половины личного состава Вооружённых сил по разным причинам не участвует в аттестационных экзаменах, а как минимум 40% участников не преодолевают минимальный порог и, соответственно, не получают повышения заработной платы».
Лишь незначительный процент рядового контрактного состава получает оценку "5".
Наличие этих показателей — явное свидетельство состояния боеспособности войск и отношения властей к армии.
И в этих условиях руководитель партии «Гражданский договор» в прямом эфире заявляет, что контрактники могут зарабатывать до 700 тысяч драмов.
В чём же состоит тот блеф, о котором Пашинян никогда не скажет? В том, что, помимо огромной части ВС, вообще не прошедшей аттестацию, лишь небольшой процент участников получил высокие оценки и возможность приблизиться к зарплате в 700 тысяч драмов.
Вся тяжесть службы лежит на военнослужащих, несущих боевое дежурство, многие из которых не только не получают 700 тысяч, но даже не преодолевают минимальный порог экзамена, а их заработная плата составляет около 200 тысяч драмов».