Շատ մեծ ու կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել. Փաշինյանը՝ Ադրբեջանի տարածքով ՌԴ-ից ցորենի ներկրման մասին (Տեսանյութ)
06/11/2025 13:04
Ամեն օր բան է փոխվում, անսպասելի և դինամիկ զարգացումներ են տեղի ունենում, ի սկզբանե նախատեսված էր, որ Հայաստան ցորեն պետք է գա Ղազախստանից, լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով  Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան բերած  ցորենի առաջին խմբաքանակին, ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ հետագայում պարզվել է, որ Ադրբեջանը նման հնարավորություն տալիս է նաև Ռուսաստանից եկող գնացքներին.«Հիմա ՌԴ-ից այդ ճանապարհով որոշակի ապրանքախմբեր արտահանելու համար ես գիտեմ, որ հայտեր են գեներացվում։ Ըստ էության, հոսքերը սկսվում են վերադասավորվել Ադրբեջանով Հայաստան հասնելու համար, մինչդեռ Ղազախստանով նախատեսված շարժակազմը դեռ տեղ չի հասել։ Հիմա պետք է գործնականում պարզել, թե արդյո՞ք հակառակ ուղղությամբ ապրանքներն ինչպես են հոսելու, գնալու, այսինքն՝ Հայաստանից Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով՝ դեպի ՌԴ ու Ղազախստան։ Համոզված եմ, որ հընթացս հանրությունն այդ տեղեկատվությունը կիմանա»։
Փաշինյանը կարծում է, որ շատ մեծ ու կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել.«Պետք է իմ գոհունակությունը կրկին արտահայտեմ դրա վերաբերյալ, ևս մեկ անգամ արտահայտեմ մեր պատրաստակամությունը Մարգարա-Կոռնիձոր և հակառակ երթուղով ապահովելու թուրքական և ադրբեջանական բեռնատարների անցումը Թուրքիայից Ադրբեջան և հակառակ ուղղություններով»։

Произошло очень большое и важное событие: Пашинян об импорте пшеницы из России через территорию Азербайджана (видео)
06/11/2025 13:11
«Каждый день происходят изменения, неожиданные и динамичные события. Изначально планировалось, что пшеница в Армению будет поставляться из Казахстана», — заявил премьер-министр Никол Пашинян в разговоре с журналистами, комментируя первую партию пшеницы, доставленную в Армению через территорию Азербайджана.
По его словам, впоследствии стало ясно, что Азербайджан предоставляет такую возможность и поездам, прибывающим из России. «Сейчас для экспорта определённых товарных партий из России по этому маршруту уже формируются заявки. По сути, потоки начинают перенаправляться через Азербайджан в Армению, тогда как запланированные поставки из Казахстана ещё не прибыли. Сейчас необходимо на практике выяснить, как будут идти потоки товаров в обратном направлении, то есть из Армении через территорию Азербайджана и Грузии в Россию и Казахстан. Уверен, что в ходе процесса общественность получит эту информацию», — отметил Пашинян.
Он также подчеркнул значимость произошедшего события: «Хочу ещё раз выразить своё удовлетворение этим процессом и подтвердить нашу готовность обеспечить движение грузовых автомобилей из Турции в Азербайджан и обратно по маршрутам Маргара–Корндзор и обратному».