Ակախության հռչակումից հետո առաջին անգամ է, որ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև երկաթուղային ուղիղ կապ է հաստատվում՝ անցնելով Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով․ իրական ներդրում՝ խաղաղության հաստատման գործում. Օվերչուկ
06/11/2025 11:08
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի իր գործընկերներին՝ երկաթուղու ապաշրջափակման ուղղությամբ կատարած աշխատանքի համար։
«Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերներին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևին և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ իրենց համատեղ ջանքերի համար, ինչպես նաև Վրաստանին՝ այս երթուղով տրանսպորտի կազմակերպման գործում իր կառուցողական մասնակցության համար»,-ասել է նա։
Օվերչուկը նշել է, որ անկախության հռչակումից հետո առաջին անգամ է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկաթուղային ուղիղ կապ է հաստատվում՝ անցնելով Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։ ՌԴ փոխվարչապետը նշել է, որ սա իրական, շոշափելի ներդրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում, աշխատանքի վկայությունն է՝ ի նպաստ տարածաշրջանային կայունության և տարածաշրջանի բոլոր երկրների տնտեսական զարգացման։
Ռուսաստանի փոխվարչապետի խոսքով՝ նոր երթուղին ամրապնդում է Ռուսաստանի տրանսպորտային կապը Հարավային Կովկասի պետությունների հետ, բարձրացնում է Հայաստանի շուկաների հասանելիությունը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ այլ պետությունների ապրանքների համար, ինչպես նաև բարելավում ԵԱՏՄ շուկաների հասանելիությունը հայ արտադրողների համար։

Впервые со времени момента обретения Республикой Армения независимости осуществляется прямое железнодорожное сообщение между нашими странами — Оверчук
06/11/2025 11:13
В Москве приветствовали начало железнодорожного сообщения между РФ и Арменией через территорию Азербайджана и Грузии, назвав это событие реальным вкладом в установлении мира на Южном Кавказе, сообщает Интерфакс.
"Впервые со времени момента обретения Республикой Армения независимости осуществляется прямое железнодорожное сообщение между нашими странами. Это событие - реальный, осязаемый вклад в установление мира на Южном Кавказе, свидетельство нашей работы во благо региональной стабильности и экономического развития всех стран региона", - заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук в связи с пересечением российским железнодорожным составом с зерном грузино-армянской границы.
Оверчук подчеркнул, что "новый маршрут укрепляет транспортную связанность России с государствами Южного Кавказа, повышает доступность рынков Армении для товаров из других государств-участников Евразийского экономического союза, а также улучшает доступность рынков ЕАЭС для армянских товаропроизводителей".
Он поблагодарил своих коллег - вице-премьеров Азербайджана и Армении Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна - за совместную работу по деблокированию транспортных связей в регионе Южного Кавказа, а Грузию - за конструктивное участие в организации перевозок по данному маршруту.
"Символично, что первым грузом, идущим по этой дороге, стало российское зерно - один из самых важных символов жизни и созидания, что еще раз подчеркивает общее стремление к установлению мира на Южном Кавказе, переход от конфронтации к сотрудничеству", - подчеркнул вице-премьер РФ.