Մանվել Գրիգորյանի աղջկա նկատմամբ քրեական հետապնդում կհարուցվի․ դատավորի լիազորությունները կասեցվել են
Գլխավոր դատախազությունը դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ (ԲԴԽ)՝ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նաիրա Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդությամբ։
ԲԴԽ-ն որոշել է կասեցնել դատավորի լիազորությունները՝ մինչև քրեական վարույթի ավարտը։ Նշենք, որ Նաիրա Գրիգորյանը ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի դուստրն է։
Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշումը՝ դատավորի լիազորությունը կասեցնելու վերաբերյալ՝ ստորև․
«2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին և 7-ին, դռնփակ նիստերում, հիմք ընդունելով Գլխավոր դատախազի կողմից 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին ներկայացված «ՀՀ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նաիրա Մանվելի Գրիգորյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ» թիվ 1/12-12-25 միջնորդությունը բավարարելու մասին Բարձրագույն դատական խորհրդի 2025 թվականի նոյեմբերի 7-ի թիվ ԲԴԽ-80-Ո-Ք-5 որոշումը և ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 94-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 165-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ի թիվ ԲԴԽ-68-Ն-15 որոշման 1-ին հավելվածի 86-րդ կետով` Բարձրագույն դատական խորհուրդը որոշում է՝
- Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նաիրա Գրիգորյանի լիազորությունները կասեցնել՝ մինչև քրեական վարույթի ավարտը»։

В отношении дочери Манвела Григоряна будет возбуждено уголовное преследование — полномочия судьи приостановлены
07/11/2025 18:12
Генеральная прокуратура обратилась в Высший судебный совет (ВСС) с ходатайством о возбуждении уголовного преследования в отношении судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Армавирской области Наиры Григорян.
ВСС удовлетворил ходатайство и принял решение приостановить полномочия судьи до завершения уголовного производства.
Отметим, что Наира Григорян — дочь бывшего депутата Национального собрания и генерала Манвела Григоряна.
Решение Высшего судебного совета о приостановлении полномочий судьи приводится ниже:
«6 и 7 ноября 2025 года, в закрытых заседаниях, на основании ходатайства Генерального прокурора от 6 ноября 2025 года №1/12-12-25 о даче согласия на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Армавирской области Наиры Манвеловны Григорян, Высший судебный совет, руководствуясь пунктом 1 статьи 94 и пунктом 1 статьи 165 Конституционного закона "Судебный кодекс Республики Армения", а также пунктом 86 приложения 1 к решению ВСС №БДХ-68-Н-15 от 22 октября 2020 года, постановил:
Приостановить полномочия судьи суда первой инстанции общей юрисдикции Армавирской области Наиры Григорян до завершения уголовного производства».