«Վարդան Ղուկասյանին ապօրինի կալանքից ազատելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան». Փաստաբան
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի փաստաբանները միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ նրա կալանքը վերացնելու մասին։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբաններից Արամայիս Հայրապետյանը։
«Վարդան Ղուկասյանին ապօրինի, շարունակվող կալանքից ազատելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Ընդ որում՝ կալանքն ապօրինի է՝ անկախ պարոն Ղուկասյանի առողջական վիճակից։ Այն ապօրինի է եղել ի սկզբանե՝ 21․10․2025թ-ից սկսած, երբ պարոն Ղուկասյանի նկատմամբ կիրառվել են այլընտրանքային խափանման միջոցներ»,- հայտարարել է Հայրապետյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ Վարդան Ղուկասյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել էր, նրան տեղափոխել էին հիվանդանոց։
Հիշեցնենք նաև, որ Ղուկասյանին մեղադրում են կոռուպցիոն գործարքների մեջ, մեղադրանքը նա չի ընդունում։ Գյումրու քաղաքապետին ձերբակալելու օրը լայնածավալ բողոքի ակցիա տեղի ունեցավ քաղաքապետարանի մոտ, բազմաթիվ քաղաքացիներ էին հավաքվել՝ իրենց վրդովմունքն արտահայտվելով Վարդան Ղուկասյանին ձերբակալելու առնչությամբ։ Բողոքի ակցիային հաջորդեցին զանգվածային ձերբակալություններ ու կալանավորումներ՝ քաղաքացիների, քաղաքապետարանի աշխատակիցների շրջանից։

В суд подано ходатайство об освобождении мэра Гюмри Вардана Гукасяна из-под незаконного ареста — адвокат
07/11/2025 19:34
Адвокаты мэра Гюмри Вардана Гукасяна обратились в суд с ходатайством об освобождении своего подзащитного из-под ареста. Об этом сообщил один из его адвокатов — Арамайис Айрапетян.
«В суд подано ходатайство об освобождении Вардана Гукасяна из незаконного, продолжающегося ареста. Причём этот арест является незаконным вне зависимости от состояния здоровья господина Гукасяна. Он был незаконен изначально — с 21 октября 2025 года, когда в отношении Гукасяна уже были применены альтернативные меры пресечения», — заявил Айрапетян.
Напомним, накануне состояние здоровья Вардана Гукасяна резко ухудшилось, и он был госпитализирован.
Ранее сообщалось, что Гукасяну предъявлены обвинения в коррупционных сделках, однако сам он свою вину не признаёт. В день его задержания у здания мэрии Гюмри состоялась масштабная акция протеста, в которой приняли участие многочисленные горожане, выразившие возмущение арестом мэра. После протестов последовали массовые задержания и аресты среди граждан и сотрудников мэрии.