«Լարվածությունը համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության չբացահայտման հետևանքով է». Մերձավանցիները բողոքի ցույց կանեն
07/11/2025 21:45
Մերձավանում լարված իրավիճակի, առաջիկա օրերին բնակիչների կողմից սպասվող բողոքի ցույցի մասին տեղեկությունը Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատեց «Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը:
«Լարվածությունը համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունը չբացահայտելու հետևանք է, մարդիկ պահանջում են սպանության ամբողջական բացահայտում: Դրա ամբողջական և հետևողական կոծկումը բերում է  նման հետևանքի»,- ասաց Թանդիլյանը:
Ախտոյանների՝ Մերձավան հնարավոր վերադարձի վերաբերյալ լուրերի ու դրանով պայմանավորված Մերձավանում իրավիճակի սրման մասին Թանդիլյանը տեղեկություններ չուներ:
«Միանգամայն պարզ է, որ սպանություն կատարած անձը միայնակ չի գործել, ունեցել է սատարողներ, խրախուսողներ, երաշխավորներ, ինչո՞ւ չէ՝ կազմակերպիչներ: Բազմաթիվ հարցեր կան չբացահայտված: Սա է, որ քաղաքացիներին հանգիստ չի թողնում Փարաքարում որովհետև նման ոճրագորոծությունը անհետևանք չի կարող մնալ»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 23-ին սպանվել է  Փարաքար համայնքի ղեկավար Վոլոդյա Գրիգորյանը։ Նրա սպանությանը աջակցելու մեղադրանքով կալանավորվել է Նարեկ Օհանյանը՝ Փարաքար համայնքի նախկին ՔՊ-ական ղեկավար Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին: Վոլոդյա Գրիգորյանի սպանությունից հետո Ախտոյանները հեռացել էին Մերձավանից, գյուղացիները նրանց վտարելու պահանջով ստորագրահավաք էին նախաձեռնել։
Հիշեցնենք նաև, որ Վոլոդյա Գրիգորյանի սպանությանը Մերձավանում նախորդել էր մեկ սպանություն. փետրվարին  Մհեր Ախտոյանի տան հարևանությամբ գտնվող գրասենյակի մոտ էր խմբակային ծեծկռտուք  տեղի ունեցել, սպանվել էր վերջինիս հորաքրոջ որդին՝ Գրիգոր Ախտոյանը՝ Վոլոդյա Գրիգորյանի սպանության գործով կալանավորված Նարեկ Օհանյանի եղբայրը:
Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունը փետրվարին տեղի ունեցած այս սպանության շարունակությունն է։ Հասարակության, հատկապես մերձավանցիների շրջանում այս վարկածը միանշանակ չի ընդունվում։

«Напряжённость связана с нераскрытым убийством главы общины Валоди Григоряна»: жители Мердзавана проведут акцию протеста
Информацию о напряжённой ситуации в Мердзаване и ожидаемой в ближайшие дни акции протеста подтвердила в беседе с Aysor.am председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян.
«Напряжённость связана с тем, что убийство главы общины Валодии Григоряна не раскрыто. Люди требуют полного расследования преступления. Его систематическое сокрытие приводит к таким последствиям», — отметила Тандилян.
Что касается слухов о возможном возвращении семьи Ахтоянов в Мердзаван и ухудшения ситуации в связи с этим, Тандилян заявила, что достоверной информации у неё нет.
«Совершенно ясно, что убийца не действовал один: у него были пособники, подстрекатели, гаранты, а возможно, и организаторы. Остаётся множество нераскрытых вопросов. Именно это не даёт покоя жителям Мердзавана, потому что такое преступление не может остаться без последствий», — подчеркнула она.
Напомним, что 23 сентября был убит глава общины села Паракар Валодя Григорян. По подозрению в содействии убийству был арестован Нарек Оганян — племянник бывшего главы общины Паракар от партии «Гражданский договор» Мгера Ахтояна. После убийства Валоди Григоряна Ахтояны покинули Мердзаван, жители села инициировали сбор подписей с требованием их выдворения.
Стоит также отметить, что убийству Валоди Григоряна предшествовало другое убийство в Мердзаване. В феврале у офиса, расположенного рядом с домом Мгера Ахтояна, произошла групповая драка, в ходе которой был убит племянник Ахтояна, Григор Оганян — брат Нарека Оганяна, арестованного по делу об убийстве Валоди Григоряна.
По официальной версии, убийство Валоди Григоряна является продолжением февральского преступления. Однако среди жителей Мердзавана и общества в целом эта версия воспринимается неоднозначно.