Առաջիկա 3 ամիսներին պատմական հնարավորություն կա՝ օգնելու ազատել Բաքվում բանտարկված հայ գերիներին. Օկամպո
07/11/2025 14:43
Առաջիկա 3 ամիսներին պատմական հնարավորություն կա՝ օգնելու ազատել Բաքվում բանտարկված հայ գերիներին։ Այս մասին հայտարարել է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն։
Նա իր հոդվածում, մասնավորապես, գրել է. «Աշխարհով մեկ սփռված հայություն, սա ձե՛ր ժամն է:
Առաջիկա երեք ամիսների ընթացքում մենք ունենք պատմական հնարավորություն՝ օգնելու ազատել Բաքվում բանտարկված հայ գերիներին և ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների միջազգային ճանաչումը։
Նոբելյան Խաղաղության մրցանակի առաջադրումների ժամկետն ավարտվում է 2026 թվականի հունվարի 31-ին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը ցանկություն է հայտնել արժանանալու Նոբելյան Խաղաղության մրցանակին, կարող է դիտարկվել 2026 թվականի մրցանակի հավակնորդների շարքում, և հայերը կարող են աջակցել նրա առաջադրմանը։ Իրականում, ամբողջ աշխարհում ավելի քան 45 հայ կարող են ունենալ նրան առաջադրելու իրավասություն։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, փաստացի, խոչընդոտում է Դոնալդ Թրամփի հնարավոր ճանապարհը դեպի Նոբելյան Խաղաղության մրցանակ՝ հրաժարվելով ազատ արձակել հայ գերիներին և հերքելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքները։
Ալիևի գործողությունները հակասում են Թրամփի ներքաշած և պաշտպանած քաղաքականությանը:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ն ու Հայաստանը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագրեր, որոնք վերահաստատեցին Ամերիկայի հանձնառությունը՝ պաշտպանելու Հայաստանին ադրբեջանական սպառնալիքներից։ Թեև համաձայնագրում գերիների հարցը բացահայտ կերպով չի հիշատակվել, այնուամենայնիվ, օվալաձև աշխատասենյակում վարչապետ Փաշինյանի ներկայությամբ Թրամփը հրապարակավ հայտարարեց, որ հանձնառու է ազատ արձակել «Բաքվում բանտարկված քրիստոնյաներին»: Նա ավելացրեց, որ եթե ինքը խնդրի նախագահ Ալիևին ազատ արձակել նրանց, «Ալիևը չի մերժի»:
2025 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը Կոնգրեսին ուղղված նամակում հաստատեց, որ Թրամփի վարչակազմը պատրաստ է խրախուսել երկու կողմերին էլ, որ թույլ տրվի  կայուն խաղաղության շրջանակներում իրականացվի էթնիկ հայերի վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ:
Միևնույն ժամանակ, Ալիևն ինքը հայտարարել է, որ Թրամփը «արժանի է մրցանակին» և կառաջադրի նրան։ Սակայն Նոբելյան կոմիտեն նույնիսկ չի կարող քննարկել Թրամփի թեկնածությունը, քանի դեռ Ադրբեջանը չի ազատել հայ պատանդներին և չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքները, որոնք զոհ են դարձել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությանը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը ռազմական հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ էթնիկ զտում իրականացնելով ողջ հայ բնակչությանը՝ իրենց նախնիների հողերում: 2023 թվականի սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականը զգուշացրեց Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ ցեղասպանության վտանգի մասին:
Արդարադատության միջազգային դատարանը (ICJ) կոչ արեց Ադրբեջանին ապահովել, որ «մնալու ցանկություն ունեցող անձինք ազատվեն ուժի կամ սպառնալիքի կիրառումից, որը կարող է նրանց հանգեցնել փախուստի»: ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը հայտարարեց, որ «Ադրբեջանում կամայականորեն ձերբակալված բոլոր անձինք, այդ թվում՝ էթնիկ հայերը, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»:
Նախագահ Ալիևը համառորեն թաքցնում է հանցագործությունները։ Անցյալ տարի՝ COP 29-ի քարոզարշավի ժամանակ, 120 երկրներից 6500 հայերի միասնականության շնորհիվ բացահայտվեց Ալիևի փորձը՝ իր գագաթնաժողովը «Խաղաղության COP» անվանելու՝ միաժամանակ ժխտելով առկա հանցագործությունները։ Ճշմարտությունը բացահայտելու մեր համատեղ ջանքերը փոխեցին պատմության ընթացքը. արևմտյան առաջնորդների մեծ մասը հրաժարվեց մասնակցել գագաթնաժողովին, իսկ Ալիևնը բացման խոսքում հրապարակավ բողոքեց մեր քարոզարշավից:
Այժմ մենք պետք է նորից գործենք և համախմբենք ամբողջ աշխարհի հայերին:
Ես առաջարկում եմ գործարկել նոր համաշխարհային արշավ՝ խաղաղության, ճշմարտության և արդարության համար՝ կենտրոնանալով մեկ հստակ հաղորդագրության վրա։
Եթե Ալիևը իսկապես ցանկանում է աջակցել Թրամփի Նոբելյան Խաղաղության մրցանակին, նա պետք է․
1. Ազատ արձակի Բաքվում պահվող բոլոր հայ գերիներին։
2. Կնքի խաղաղության համաձայնագիր Հայաստանի հետ և դուրս բերի իր զորքերը։
3. Ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների միջազգային պաշտպանությունը։
Դուք կարող եք աջակցել կամ հակադրվել Թրամփի թեկնածությանը, բայց այս արշավը անխուսափելիորեն կբացահայտի Ալիևի իրական նպատակը։
Միայն Ալիևը կարող է ստեղծել այդ հնարավորությունը, որ Նոբելյան կոմիտեն գնահատի Թրամփի դերը դարավոր հակամարտության ավարտի գործում:
Միցաի՛ր արշավին
Եկեք համախմբվենք՝ օգտագործելով հետևյալ երեք հեշթեգերը՝
#NobelPeacePrize
#FreeArmenianHostages
#RespectNagornoKarabakhRights
Օգտագործեք սրանք՝ ձեր ձայնը, մտքերն ունվիրումը ճշմարտության ու խաղաղության հանդեպ արտահայտելու համար։ Քննարկեք, հրապարակեք և ակտիվ մասնակցեք ամեն օր՝ մինչև հունվարի վերջը։ Յուրաքանչյուր հայի ձայն կարևոր է։
Արշավի ընթացքում մենք՝
• Կբացահայտենք, թե ինչպես է գործում Նոբելյան Խաղաղության մրցանակի առաջադրման գործընթացը։
• Կուսումնասիրենք նախադեպերը՝ Քիսինջերից մինչև Բեգին և Արաֆատ։
• Կվերլուծենք Թրամփի 2025 թվականի առաջադրումը, որը ներկայացրել է իրավունքի պրոֆեսոր Անատ Ալոն-Բեքը։
• Կներգրավենք Թրամփի կողմնակիցներին և քննադատներին։
• Կխորհրդակցեք թեկնածուներ առաջադրելու իրավունք ունեցող ավելի քան 45 հայ գործիչների հետ։
• Կկիսվենք Նոբելյան փորձագետների մտքերով։
• Կտրամադրենք թարմացումներ ԱՄՆ-ի գլխավորած խաղաղության բանակցությունների վերաբերյալ։
• Կհետևենք ԵՄ դիրքորոշումներին
• Կհետևենք Բաքվում պատանդների դեմ իրականացվող դատավարություններին։
• Կհղենք հարցումներ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբերին և հատուկ զեկուցողներին:
Միասին մենք կարող ենք իրազեկությունը վերածել գործողության, իսկ գործողությունը՝ արդյունքների»։

Историческая возможность освободить армянских пленных в Баку в ближайшие три месяца — Окампо
Бывший главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо заявил, что в ближайшие три месяца появляется историческая возможность помочь освободить армянских пленных, удерживаемых в Баку.
В своей статье он, в частности, написал:
«Диаспора армян по всему миру, это ваш час.
В течение ближайших трёх месяцев у нас есть историческая возможность способствовать освобождению армянских пленных в Баку и обеспечить международное признание прав народа Нагорного Карабаха.
Срок подачи кандидатур на Нобелевскую премию мира истекает 31 января 2026 года.
Бывший президент США Дональд Трамп, выразивший желание быть удостоенным Нобелевской премии мира, может рассматриваться среди претендентов на премию 2026 года, и армяне могут поддержать его номинацию. На самом деле более 45 армян по всему миру имеют право выдвигать его кандидатуру.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев фактически препятствует возможному пути Трампа к Нобелевской премии мира, отказываясь освободить армянских пленных и признавать права народа Нагорного Карабаха.
Действия Алиева противоречат политике, поддерживаемой Трампом.
8 августа 2025 года США и Армения подписали меморандумы о взаимопонимании, подтверждающие приверженность Америки защите Армении от азербайджанских угроз. Хотя в соглашении прямо не упоминался вопрос пленных, в присутствии премьер-министра Армении в Овальном кабинете Трамп публично заявил, что обязуется освободить «христиан, удерживаемых в Баку». Он добавил, что если он попросит президента Алиева освободить их, «Алиев не откажет».
25 сентября 2025 года Государственный департамент США в письме Конгрессу подтвердил, что администрация Трампа готова способствовать обеим сторонам, чтобы этнические армяне могли вернуться в Нагорный Карабах в рамках устойчивого мира.
В то же время Алиев сам заявил, что Трамп «заслуживает премии» и будет выдвинут. Однако Нобелевский комитет не может рассматривать кандидатуру Трампа до того момента, пока Азербайджан не освободит армянских пленных и не признает права народа Нагорного Карабаха, пострадавшего от геноцидной политики Азербайджана.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал военное наступление на Нагорный Карабах, осуществляя этнические чистки всего армянского населения на их исконных землях. 23 сентября 2023 года Специальный советник ООН по предотвращению геноцида предупредил о риске геноцида этнических армян Нагорного Карабаха.
Международный суд справедливости (ICJ) призвал Азербайджан обеспечить, чтобы «желающие остаться лица освобождались от насилия или угроз, которые могут вынудить их к бегству». Верховный комиссар ООН по правам человека заявил, что «все произвольно задержанные лица, включая этнических армян, должны быть немедленно освобождены».
Президент Алиев упорно скрывает свои преступления. В прошлом году во время кампании COP29 усилиями 6500 армян из 120 стран была раскрыта попытка Алиева назвать свой саммит «Саммитом мира COP», одновременно отрицая существующие преступления. Наши совместные усилия по раскрытию правды изменили ход истории: большинство западных лидеров отказались участвовать в саммите, а Алиев публично жаловался на нашу кампанию в своей вступительной речи.
Сейчас мы должны снова действовать и объединить армян всего мира.
Я предлагаю запустить новую глобальную кампанию за мир, правду и справедливость, сосредоточившись на одном ясном сообщении:
Если Алиев действительно хочет поддержать кандидатуру Трампа на Нобелевскую премию мира, он должен:
• Освободить всех армянских пленных, удерживаемых в Баку.
• Подписать мирное соглашение с Арменией и вывести свои войска.
• Признать международную защиту прав народа Нагорного Карабаха.
Вы можете поддерживать или не поддерживать кандидатуру Трампа, но эта кампания неизбежно выявит истинные цели Алиева.
Только Алиев может создать возможность для оценки Нобелевским комитетом роли Трампа в завершении многолетнего конфликта.
Присоединяйтесь к кампании!
Давайте объединимся, используя три хэштега:
#NobelPeacePrize
#FreeArmenianHostages
#RespectNagornoKarabakhRights
Используйте их, чтобы выразить свой голос, мысли и приверженность правде и миру. Обсуждайте, публикуйте и активно участвуйте каждый день до конца января. Голос каждого армянина важен.