Գերագույն հոգևոր խորհուրդը խստորեն դատապարտում է Եկեղեցու և եկեղեցականների իրավունքների նկատմամբ իրականացվող բացահայտ ապօրինի ոտնձգություններն ու ճնշումները
07/11/2025 19:56
Նոյեմբերի 4-7-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը։
Ժողովի սկզբում ԳՀԽ անդամներն աղոթեցին Մայր Աթոռի միաբան նորոգ հանգուցյալ Տ. Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանի հոգու հանգստության համար:
Նիստերը վարեց Մայր Աթոռի դիվանապետ Տ. Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը։
Տ․ Միքայել արք․ Աջապահյանի, Տ․ Բագրատ արք․ Գալստանյանի, Տ․ Մկրտիչ եպս․ Պռոշյանի, Տ․ Գարեգին քհն․ Արսենյանի, ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի և ապօրինաբար ազատազրկված մյուս հայորդիների նկատմամբ նախաձեռնված քրեական վարույթների, իրականացված դատավարական գործողությունների, կայացված դատավճռի, դրանց իրավական անհիմն և խտրական բնույթի, միջազգային հարթակներում Եկեղեցու ու եկեղեցականների իրավունքների պաշտպանության, ազատ խոսքի և այլախոհության նկատմամբ անհանդուրժողականության ու տեղեկատվական դաշտում Եկեղեցուն և եկեղեցականներին թիրախավորելու հաճախացող դեպքերի մասին զեկույցներով հանդես եկան ի․գ․թ․ Արա Զոհրաբյանը, իրավաբան, միջազգային փորձագետ Արա Ղազարյանը, փաստաբաններ Արամ Վարդևանյանը, Հովհաննես Խուդոյանը և ի․գ․թ․ Արման Թաթոյանը։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը խստորեն դատապարտեց Եկեղեցու և եկեղեցականների իրավունքների նկատմամբ իրականացվող բացահայտ ապօրինի ոտնձգություններն ու ճնշումները, ինչպես նաև հակաեկեղեցական հռետորաբանությամբ ատելության խոսքի ու անհանդուրժողականության տարածումը՝ ընդգծելով, որ նման երևույթները խաթարում են ինչպես խղճի ու խոսքի ազատության սկզբունքը, այնպես էլ հանրային համերաշխությունը։ Արձանագրվեց նաև, որ եկեղեցականներին առաջադրված մեղադրանքները և խափանման միջոցները հիմնված են ոչ իրավաչափ փաստերի վրա և հակասում են արդար դատաքննության իրավունքի ու անձի ազատության սահմանափակման միջազգային չափանիշներին:
Խորհուրդը վերահաստատեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիրքորոշումը՝ աջակցել արդարադատության հաստատմանը և պաշտպանել Եկեղեցու սպասավորների ու հավատացյալ ժողովրդի իրավունքները՝ վերստին կոչ անելով իրավապահ մարմիններին հանուն արդարության դադարեցնել ապօրինի քրեական վարույթները և ազատ արձակել ազատազրկված հոգևորականներին ու քաղաքացիական անձանց։ Անհրաժեշտ նկատվեց նաև Հովհաննավանքի նկատմամբ Մայր Աթոռի իրավունքների և ծիսաարարողական կյանքի վերականգնմանը, հավատացյալների հոգևոր-կանոնական կյանքի պաշտպանությանն ու եկեղեցականների բնականոն ծառայության ապահովմանն ուղղված քայլերը։
Բաքվում պահվող զինվորական և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ իրականացվող դատական գործընթացների, արցախահայերի իրավունքների պաշտպանության մասին զեկուցեց իրավաբան Արա Ղազարյանը։ Ներկայացվեցին Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտման աղաղակող դեպքերը, ընդգծվեց, որ իրականացվող, այպես կոչված, դատավարությունները որևէ կապ չունեն արդարադատության հետ և հակասում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար դրույթներին։
Բանախոսը կարևորեց ինչպես Եկեղեցու և միջազգային կազմակերպությունների ներգրավվածությունը, այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի իրավապաշտպան մարմինների միջոցով գերիների ազատ արձակմանն ուղղված իրավական քայլերի իրականացումը։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդն ընդգծեց գերիների հարցի նկատմամաբ շարունակական ուշադրության և համակարգված քայլերի անհրաժեշտությունը։ Վերահաստատվեց Եկեղեցու պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ջանքերը Քույր Եկեղեցիների ու միջազգային կրոնական կառույցների հետ համագործակցությամբ նպաստելու գերիների վերադարձին և մարդու իրավունքների պաշտպանության օրինական մեխանիզմների կիրառմանը։
Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների մասին զեկուցեց ԳՀԽ անդամ, ի.գ.դ. Գևորգ Դանիելյանը՝ ներկայացնելով փաստեր, որոնք վկայում են Ադրբեջանի կողմից իրականացվող համակարգված քաղաքականության մասին՝ միտված հայկական պատմամշակութային արժեքների ոչնչացմանը և յուրացմանը։ Նշվեց, որ ադրբեջանական իշխանության կողմից հովանավորվող պատմական զեղծարարության նպատակն է ջնջել տարածաշրջանի հայկական ինքնության հետքերը և փորձել օրինականացնել իրենց հավակնությունները հայկական ժառանգության նկատմամբ։
ԳՀԽ-ը կարևորեց միջազգային ամենալայն շրջանակների աջակցության ապահովումը և մասնավորաբար Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ Եկեղեցու կողմից իրականացվող աշխատանքների առավել ընդլայնումը։
Պ․գ․թ․, դոց. Միքայել Մալխասյանն իր զեկույցում անդրադարձավ հանրակրթական ծրագրերում և Հայոց պատմության դասագրքերում տեղ գտած մտահոգիչ դրույթներին։ Բանախոսը ներկայացրեց օրինակներ, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես են աղճատվում Հայոց պատմության տարբեր փաստերը և խեղաթյուրվում իրադարձությունները՝ նսեմացնելով պատմական դեմքերի ու դեպքերի, եկեղեցական և պետական գործիչների պատմական դերը։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը խիստ մտահոգությամբ նկատեց, որ նման մոտեցումները վտանգում են սերունդների ազգային ինքնության և պատմական հիշողության շարունակականությունը՝ կարևորելով ազգային խորհրդանիշների արժևորման և դրանց հանդեպ հարգանքի ու պատշաճ վերաբերմունքի ձևավորման անհրաժեշտությունը, նաև ընդգծելով Եկեղեցու առաքելությունը ժողովրդի ազգային ինքնության, պատմական հիշողության և հոգևոր արժեքների պահպանման գործում։
ԳՀԽ քննարկեց և որոշեց Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայրապետի վախճանման 1700-ամյակին նվիրված հոգևոր, մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և Կոմիտաս վարդապետի սրբադասման հարցի քննության նպատակով ձևավորել հանձնախմբեր։
Քառօրյա ժողովի ընթացքում քննարկվեցին նաև Եկեղեցու հովվական կյանքին, կարգապահական ու իրավական խնդիրներին և Եկեղեցու առաքելության արդյունավորմանը առնչվող հարցեր:
Ժողովն ամփոփվեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնության և գնահատանքի խոսքով։

Высший духовный совет решительно осуждает открытые незаконные посягательства и давление на права Церкви и священнослужителей
07/11/2025 20:43
С 4 по 7 ноября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Его Святейшества Гарегина Второго, Католикоса Всех Армян, состоялось заседание Высшего духовного совета.
В начале заседания участники вознесли молитву за упокой души покойного архиепископа Гисака Мурадяна, члена братии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Заседания вел руководитель канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян.
В рамках собрания были заслушаны доклады, касающиеся уголовных дел и судебных процессов, инициированных против архиепископов Микаела Аджапахяна, Баграта Галстаняна, епископа Мкртича Прошяна, священника отца Гарегина Арсеняна, национального благотворителя Самвела Карапетяна и других незаконно лишённых свободы армян. Докладчики — кандидат юридических наук Ара Зограбян, юрист и международный эксперт Ара Казарян, адвокаты Арам Вардеванян, Ованнес Худоян и кандидат юридических наук Арман Татоян — представили факты о неправомерном и дискриминационном характере этих дел, а также о случаях ограничения свободы слова и роста враждебной риторики в отношении Церкви.
Высший духовный совет решительно осудил открытые незаконные посягательства и давление на права Церкви и духовенства, распространение антицерковной риторики и языка вражды, отметив, что подобные явления подрывают как принципы свободы совести и слова, так и общественную солидарность. Совет отметил, что обвинения и меры пресечения против священнослужителей основаны на неправомерных данных и противоречат международным стандартам права на справедливое судебное разбирательство и личную свободу.
Совет подтвердил позицию Первопрестольного Святого Эчмиадзина — содействовать установлению справедливости и защите прав духовенства и верующих, вновь призвав правоохранительные органы прекратить незаконные уголовные преследования и освободить арестованных священнослужителей и гражданских лиц. Отдельно было подчеркнуто значение восстановления прав Матери-церкви на монастырь Ованнавaнк и обеспечения нормальной духовной жизни верующих.
Юрист Ара Казарян представил доклад о судебных процессах в Азербайджане в отношении армянских военных и гражданских пленных, подчеркнув, что так называемые «суды» в Баку не имеют ничего общего с правосудием и грубо нарушают нормы международного гуманитарного права. Он отметил важность участия Церкви и международных структур в защите прав пленных и реализации правовых механизмов их освобождения через Европейский суд по правам человека и органы ООН.
Совет подчеркнул необходимость постоянного внимания к вопросу пленных и последовательных действий, вновь подтвердив готовность Церкви продолжать сотрудничество с Сестринскими Церквами и международными религиозными организациями для содействия их возвращению.
Доктор юридических наук, профессор Геворг Даниелян представил факты о посягательствах Азербайджана на духовно-культурное наследие Арцаха, подчеркнув системный характер политики Баку, направленной на уничтожение и присвоение армянских историко-культурных ценностей. Совет отметил, что цель поддерживаемых азербайджанскими властями фальсификаций — стереть следы армянской идентичности в регионе и легализовать претензии на армянское наследие.
Высший духовный совет подчеркнул необходимость расширения международной поддержки усилий Церкви по сохранению духовного и культурного наследия Арцаха.
Кандидат исторических наук, доцент Микаел Малхасян в своём докладе указал на тревожные тенденции в общеобразовательных программах и учебниках по истории Армении, где искажаются исторические факты и обесценивается роль ключевых национальных и церковных деятелей. Совет выразил глубокую обеспокоенность, отметив, что подобные подходы угрожают национальной идентичности и исторической памяти будущих поколений.
В связи с этим Совет подчеркнул необходимость воспитания уважения к национальным символам и сохранения духовных ценностей, а также отметил особую миссию Церкви в деле укрепления национальной идентичности и исторического сознания.
Совет также обсудил организацию духовных и культурных мероприятий, прирученных к 1700-й годовщине кончины Святого Григория Просветителя, и создал комиссию для рассмотрения вопроса о канонизации Комитаса.
В ходе четырёхдневного заседания обсуждались также вопросы пастырской деятельности, дисциплинарные и правовые темы, а также вопросы, связанные с совершенствованием миссии Церкви.
Заседание завершилось благословением и словами признательности Католикоса Всех Армян.