Եթե պարզվի՝ սպանված Տիգրանի մայրը ամուսնու վարքի մասին իմացել, լռել է, մյուս երեխաներին նրան չեն վերադարձնի
«Մենք դեռ պետք է հասկանանք՝ երեխաների շահերի տեսակետից ինչքանով նպաստավոր կլինի նրանց վերամիավորումը մոր հետ: Եթե պարզվի, որ մայրն իմացել է երեխաների հոր վարքի մասին ու լռել է, սա շատ լուրջ հիմք է, որ երեխաներն այլևս չվերադառնան մոր մոտ»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՕՖ ղեկավար Միրա Անտոնյանը՝ անդրադառնալով 7 օրյա որոնումներից հետո սպանված հայտնաբերված Տիգրանի քրոջն ու եղբայրներին, որոնց իրենց կենտրոնում են տեղավորել։
«Եթե գործ ունենք մի մայրիկի հետ, որը ոչ միայն իր ամուսնուց չի կարողացել իր երեխաներին պաշտպանել, այլև անընդունակ է իր երեխաներին պաշտպանել այլ հարձակումներից, էլի նշանակում է՝ ճիշտ չէ, որ երեխաները վերադառնան: Իսկ եթե պարզվի, որ այս մայրիկը ինքն էլ է բռնության զոհ եղել, այսինքն՝ ամուսինը և՛ իրեն էր բռնության ենթարկում, և՛ երեխաներին, դա պատճառ չէ, որ երեխաները ընտանիքից զրկվեն»:
Տիկին Անտոնյանի խոսքով՝ Տիգրանի մահը պետք է դառնա ազդանշան հասարակության համար, որ չհանդուրժենք հաջորդ «Տիգրանի» նկատմամբ բռնությունը.
«Մեր երկրում կա հնարավորություն՝ օգնելու, որ նման դեպքեր քիչ լինեն, երեխաները նորմալ միջավայրում մեծանան: Յուրաքանչյուր ընտանիք մեր հասարակության մեջ կարող է իր մասնակցությունը բերել: Եթե կան ընտանիքներ, որոնք պատրաստ են որևէ երեխայի խնամքը հանձն առնել, պետությունը այդ ընտանիքին պատրաստ է ամսական վճարել 135.000 դրամ: Այս պահին ունենք այդպիսի 140 ընտանիք, որոնք պահում են 192 երեխայի: Մեզ ավելին է պետք, ավելի շատ ընտանիքներ են պետք»:

Если выяснится, что мать убитого Тиграна знала о поведении мужа и молчала, дети не будут возвращены ей — Мира Антонян
«Мы должны понять, насколько с точки зрения интересов детей будет целесообразно их воссоединение с матерью. Если выяснится, что мать знала о поведении отца детей и молчала, это станет очень серьёзным основанием для того, чтобы дети больше не были возвращены к ней», — заявила в беседе с Aysor.am председатель фонда «Центр помощи детям» Мира Антонян, комментируя ситуацию вокруг братьев и сестры убитого Тиграна, найденного после семидневных поисков. Сейчас дети находятся в центре фонда.
«Если мы имеем дело с матерью, которая не смогла защитить своих детей от мужа и в целом неспособна оградить их от возможных нападений или насилия, это означает, что возвращение детей в такую семью неправильно. Но если выяснится, что и сама мать была жертвой насилия — что муж применял насилие как к ней, так и к детям, — это не является основанием для того, чтобы лишить её детей», — подчеркнула Антонян.
По её словам, гибель Тиграна должна стать сигналом для общества — не допускать повторения подобных трагедий.
«В нашей стране есть возможность сделать так, чтобы подобных случаев становилось меньше, чтобы дети росли в нормальной среде. Каждая семья в нашем обществе может внести свой вклад. Если есть семьи, готовые взять ребёнка под опеку, государство выплачивает им ежемесячное пособие в размере 135 тысяч драмов. Сейчас у нас есть 140 таких семей, в которых воспитываются 192 ребёнка. Но нам нужно больше — гораздо больше таких семей», — отметила Мира Антонян.