Փոքրիկ բռնապետի տվայտանքներ․ Շարմազանովը վստահ է՝ Սերժ Սարգսյանի դեմ շինծու գործն Ալիևի պահանջով ռեպրեսիաների շարքի շարունակությունն է
07/11/2025 14:17
Մինչև 2026թ. ընտրությունները Նիկոլ Փաշինյանը սկսել է շինծու գործերով ռեպրեսիաների լուրջ շարք՝ ազգային ընդդիմադիր գործիչների դեմ. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանին առաջադրված նոր մեղադրանքին։ Նա ընդգծեց, որ մեղադրանքի հիմքում դրված է մահացած գործարար Բաղդասարովի՝ տարիներ առաջ սխալ թարգմանության հետևանքով տրված, ապա հերքված ցուցմունքը և որի հիման վրա Սերժ Սարգսյանի՝ երկրից մեկնելն արգելվել է։
«Երեք սրբազաններն ինչո՞ւ են կալանավորված, Սամվել Կարապետյանն ինչո՞ւ է կալանավորված, ապա Դավի Համբարձումյանը, դրանից առաջ՝ Արմեն Աշոտյանը, հիմա էլ՝ Սերժ Սարգսյանի տեղաշարժը սահմանափակելը։ Ամեն ինչ անում է, որ ռեպրեսիաներով իր ճանապարհը հարթի»,- ասաց ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը։
Ըստ Շարմազանովի՝ իրենց ոչինչ չի մնում եզրակացնելու, որ այս ամենն Ալիևի պահանջով է. «Ալիևը ամիսներ առաջ հրապարակայնորեն ասաց, որ Հայաստանում, այսպես ասած, ռևանշիստական ուժերը պետք է գլուխ չբարձրացնեն, տեղ չունենան, և ասաց, որ եթե Հայաստանի իշխանություններն այդ հարցերը չլուծեն, ինքը կլուծի։ Ալիևի խոսքերն են և հիմա ես կարող եմ ենթադրել, որ այս իշխանությունները կատարում են Ալիևի հրահանգները»։
Շարմազանովը նշեց, որ եկեղեցին Արցախի և պետականության մասին միշտ էլ խոսում էր, բայց հարձակումները սկսեցին այն ժամանակ, երբ Ալիևը պահանջները խստացրեց։ «Բոլորով, ընդամենը մեկ տարի առաջ, գնացել էին մյուրոնօրհնության ու Էջմիածնի եկեղեցու վերաօծման։ Այդ մյուրոնն ո՞վ էր օրհնել՝ Վեհափառ Հայրապե՞տը չէր օրհել, կամ՝ ո՞վ էր օծել՝ Վեհափա՞ռը չէր»։
Շարմազանովը նշեց՝ տեսնելով, որ դատարաններն անհիմն գտան իրենց «օպերատիվ տեղեկությունը» Սերժ Սարգսյանի երկրից ելքն արգելելու համար, 25 տարի վաղեմության գործ գտան։
«Ամեն ինչ արել են, որ Սերժ Սարգսյանը երկրի սահմաններից դուրս չգա, բայց նա նախ կուսակցության նախագահ է և արտաքին կապերով պայմանավորված խնդիր է նրա տեղաշարժի սահմանափակումը։ Իրենց պետք է, որ որևէ մեկն այստեղից այլընտրանքային կարծիք չհայտնի՝ Արցախյան հարցով, գերիների հարցով, մինչ դա էլ նաև սահմանափակել էին միջազգային պատասխանատու Արմեն Աշոտյանին։
Բացի այդ, կարող են նաև անձնական խնդիրներ լինել։ Նպատակը չգիտեմ ինչն է՝ ամեն կերպ միջոց գտնել Սերժ Սարգսյանի՝ երկրի սահմաններից դուրս տեղաշարժը սահմանափակելու, ելքը երկրից արգելելու համար։ Չգիտեմ՝ վերքին խնդիր է, մանր քինախնդրություն է, թե փոքրիկ բռնապետի տհաճություններ․․․ Սա քաղաքական ռեպրեսիա է՝ երրորդ նախագահի և ՀՀԿ-ի նկատմամբ»,- ասաց նա։
ՀՀԿ անդամ Շարմազանովը նշեց, որ իր համար զավեշտալի է, որ իբրև թե «օպերատիվ տեղեկություն» ունեն, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է երկրից փախչի. «Փախնող լիներ, կփախներ էլի. թուրքից չի փախել, ձեզնից պետք է փախնի՞, փախնելն իրենց պառլամենտի գործը չէ՞, երկու տարի ի՞նքը չէր, որ փախուստի մեջ էր, Սերժ Սարգսյանն ո՞ւր պետք է փախնի»։
Շարմազանովի պնդմամբ՝ դատախազությունը զբաղված է նման գործեր սարքելով. «Դատախազությունն ասում էր՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հազարավոր դավաճանություններ են եղել, ո՞ւր են այդ դավաճանները։ Կամ՝ երբ Նիկոլն ասում էր՝ շպիոնները քաղաքական դաշտում վխտում են, մի քաղաքական լիդեր կա՞, որ նման մեղադրանք առաջադրված լինի»,- ասաց նա։

Душевные муки маленького тирана: Шармазанов уверен, что сфабрикованное дело против Сержа Саргсяна является продолжением серии репрессий по требованию Алиева
До выборов 2026 года Никол Пашинян начал серьёзную серию репрессий по сфабрикованным делам против национальных оппозиционных деятелей. Об этом в беседе с Aysor.am заявил член исполнительного органа РПА Эдуард Шармазанов, комментируя новое обвинение против Сержа Саргсяна.
Он подчеркнул, что обвинение основано на показаниях скончавшегося бизнесмена Багдасарова, данных много лет назад вследствие неправильного перевода и впоследствии опровергнутых, на основе которых Сержу Саргсяну было запрещено покидать страну.
«Почему арестованы три архиепикопа, почему арестован Самвел Карапетян, затем Давид Амбарцумян, до этого — Армен Ашотян, а теперь — ограничение передвижения Сержа Саргсяна? Всё делается для того, чтобы проложить себе путь репрессиями», — заявил оппозиционный политик.
По словам Шармазанова, им ничего не остаётся, как сделать вывод, что всё это происходит по требованию Алиева: «Несколько месяцев назад Алиев публично заявил, что в Армении, так сказать, реваншистские силы не должны поднимать голову, не должны иметь места, и добавил, что если власти Армении не решат эти вопросы, он сам их решит. Это слова Алиева, и сейчас я могу предположить, что нынешние власти выполняют его указания».
Шармазанов отметил, что церковь всегда говорила об Арцахе и государственности, но нападения начались, когда требования Алиева ужесточились. «Всего год назад все ходили на церемонию освящения мира и повторного освящения церкви в Эчмиадзине. Кто освящал этот мир? Разве Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян не освятил его?»
Он добавил, что, видя, что суды признали «оперативную информацию» о запрете на выезд из страны Сержа Саргсяна необоснованной, нашли дело с 25-летней давностью.
«Сделано всё, чтобы Серж Саргсян не покинул страну, но он прежде всего — председатель партии, и ограничение его передвижения связано с внешнеполитическими вопросами. Им нужно, чтобы никто здесь не выражал альтернативное мнение по вопросам Арцаха или пленных. До этого также было ограничено передвижение международно ответственного Армена Ашотяна.
Кроме того, могут быть и личные мотивы. Цель неизвестна — будь то обида, мелкая месть или душевные муки маленького тирана… Это политическая репрессия против третьего президента и РПА», — сказал он.
Член РПА Шармазанов также отметил, что ему кажется абсурдным, будто существует «оперативная информация» о том, что Серж Саргсян собирается бежать из страны: «Если бы он хотел бежать, он бы сбежал. Разве он боится турка? Должен ли он бежать от вас?Разве бегство не в компетенции их парламента. Два года не он ли находился в бегах? Куда Серж Саргсян должен был бежать?»
По словам Шармазанова, прокуратура занята тем, что создаёт подобные дела. «Прокуратура заявляла: во время 44-дневной войны произошло тысячи предательств, где эти предатели? Или когда Пашинян говорил, что шпионы кишат в политической сфере — есть ли хоть один политический лидер, которому было предъявлено подобное обвинение?» — добавил он.