Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի նկատմամբ կիրառվեց տնային կալանք
Արագածոտնի թեմի դիվանապետ, Մուղնիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի նկատմամբ կիրառվեց տնային կալանք։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Պետրոս Պետրոսյանը։
«Բողոքս բավարարվեց։
Տեր Գարեգինի նկատմամբ կիրառվեց տնային կալանք»,- հայտնել է Պետրոսյանը։
Հիշեցնենք՝ Քննչական կոմիտեն, ԱԱԾ աշխատակիցների հետ, խուզարկություններ էր իրականացրել Արագածոտնի թեմի մի շարք հոգևորականների տներում, նաև հենց Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում։ Խուզարկությունից հետո բերման էին ենթարկել թեմի առաջնորդին, 13 քահանաների։ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանին 2 ամսով կալանավորել են։ Կալանքի տակ էր նաև Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանը։
Հոգևորականների նկատմամբ գործողություններն իրականացվել էին Հովհաննավանքի այժմ արդեն կարգալույծ արված քահանայի ՝ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում արված հայտարարությունից հետո, իբրև 2021 թվականին իրեն ստիպել էին մասնակցել քաղաքական հավաքների։
Հաղորդումը Դատախազություն էր ներկայացրել «Իրազեկ քաղաքացիաների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը։

В отношении священника отца Гарегина Арсеняна избрана мера пресечения в виде домашнего ареста
В отношении главы канцелярии Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви, духовного пастыря церкви Святого Геворка в Мугни иерея Гарегина Арсеняна, применена мера пресечения в виде домашнего ареста. Об этом сообщил его адвокат Петрос Петросян.
«Моя апелляция была удовлетворена.
В отношении отца Гарегина избрана мера пресечения в виде домашнего ареста», — заявил Петросян.
Напомним, что ранее Следственный комитет совместно с сотрудниками Службы национальной безопасности провёл обыски в домах ряда священнослужителей Арагацотнской епархии, а также в резиденции главы епархии. После обысков были задержаны глава епархии и 13 священников.
Глава Арагацотнской епархии, епископ Мкртич Прошян, был арестован на два месяца. Под арестом находился также священник отец Гарегин Арсенян.
Следственные действия в отношении духовных лиц начались после заявлений бывшего священника Ованаванка, лишённого сана, сделанных в эфире Общественного телевидения Армении. Он утверждал, что в 2021 году его принуждали участвовать в политических митингах.
Сообщение о преступлении в прокуратуру направила общественная организация «Союз информированных граждан».