«Ցորենը դարձրել են PR-ի միջոց». Արտակ Զաքարյանը՝ իշխանությունների մասին
«Ադրբեջանը հասկանում է՝ ցորենի մեկ երկու բեռնատարով ևս մեկ կախման մեջ է  գցում Հայաստանի տնտեսությունը։ Այս իշխանությունները այսպիսով ևս մեկ հնարավորություն են տալիս Ադրբեջանին՝ կառավարելու հայ ժողովրդի էմոցիաները, Հայաստանի ներքաղաքական կյանքը»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Արտակ Զաքարյանը՝ անդրադառնալով  Ադրբեջանով Հայաստան ցորեն տեղափոխելուն։
Զաքարյանը հիշեցրեց՝ 25-30 տարի  ցորենը այսպես, թե այնպես, Ռուսաստանից կամ Ղազախստանից  այլ ճանապարհով գալիս, հասնում էր Հայաստան, և մեր քաղաքացիները չէին էլ իմանում՝ ոնց եկավ, հասավ.  «Հիմա սրանք սա դարձրել են PR- ի միջոց, որ եկեք՝ մի բան էլի զիջենք, տեսեք՝ իրենք էսինչ քայլն անում են»:
Զաքարյանի խոսքով՝ պատահական չէ, որ վերջին շրջանում շրջանառվում է նաև Ադրբեջանից գազ գնելու հարցը։
«Այս իշխանությունների քաղաքականությունն է ամբողջությամբ Հայաստանի ինքնիշխանությունը, ինքնուրույնությունը, ներքին կյանքը, անվտանգային ճարտարապետությունը կախման մեջ դնել Ադրբեջանից ու Թուրքիայից»,-ասաց նա։
Զաքարյանը հավելեց՝ եթե 2026  թվականի ընտրությունները, այնուամենայնիվ, կայանան,  ու այս պայմաններում ընտրողները նախապատվություն տան Նիկոլ Փաշինյանին, ուրեմն քվեարկելու են ոչ թե Հայաստանի ապագա զարգացման համար, այլ՝ Ալիևի ծրագրերի իրագործման։

«Пшеницу превратили в инструмент пиара»: Артак Закарян о действиях властей
«Азербайджан прекрасно понимает: всего несколькими грузовиками пшеницы он способен ещё сильнее поставить экономику Армении в зависимость. А нынешние власти, позволяя это, фактически дают Азербайджану возможность управлять эмоциями армянского народа и внутренней политической жизнью страны», — заявил член Исполнительного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян, комментируя перевозку пшеницы в Армению через территорию Азербайджана.
По словам Закаряна, на протяжении последних 25–30 лет пшеница в любом случае доставлялась из России или Казахстана другими путями, и граждане даже не задумывались, каким образом она попадала в страну.
«Теперь же власти сделали из этого PR-инструмент — мол, давайте уступим ещё в чём-то, посмотрите, какие шаги предпринимает Азербайджан», — отметил он.
Политик также подчеркнул, что неслучайно в последнее время обсуждается возможность закупки газа у Азербайджана.
«Вся политика нынешних властей направлена на то, чтобы поставить под зависимость от Азербайджана и Турции суверенитет Армении, её самостоятельность, внутреннюю жизнь и систему безопасности», — заявил Закарян.
Он добавил, что если выборы 2026 года всё же состоятся и избиратели снова отдадут предпочтение Николу Пашиняну, то они будут голосовать не за развитие Армении, а за реализацию планов Ильхама Алиева.