Չեղած օրենքի հիմքով՝ նկատողություն լրագրողին․ դատարանը վերացրեց Հանրային ռադիոյի տնօրենի որոշումը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (թիվ ԵԴ2/7169/02/25 գործ) անվավեր է ճանաչել Հանրային ռադիոյի տնօրեն Արմեն Քոլոյանի որոշումը՝ «Ռադիոլուր» ծրագրի ավագ լրագրող Ալիսա Գևորգյանին նկատողություն հայտնելու մասին։ Գործով նախագահող դատավոր Ն. Հարությունյանի որոշմամբ՝ տնօրենի գործողությունը չի ունեցել իրավական հիմք։
Դատարանը նշել է, որ որոշման հիմք հանդիսացած իրավական ակտը՝ Հանրային հեռարձակողի խորհրդի 2019թ. 52-Լ որոշումն ու դրա հավելվածը, կորցրել են իրենց ուժը դեռևս 2020 թվականից՝ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքն ուժը կորցրած ճանաչվելու հետևանքով։
29 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող լրագրողը նկատողություն էր ստացել միայն այն պատճառով, որ, ինչպես նշում է նրա պաշտպանն իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ, «համարձակվել էր կիսվել իր գործընկերներից մեկի ֆեյսբուքյան գրառումով»։
Լրագրողի փաստաբան Կարինե Ղաշանգյանի խոսքով՝ Ալիսա Գևորգյանը երկար տարիներ աշխատել է այն միջավայրում, որը համարել է իր երկրորդ ընտանիքը, սակայն «Ռադիոընկերության տնօրենի ապօրինի որոշումները և աշխատանքային լարված մթնոլորտը հանգեցրեցին նրան, որ առաջին իսկ աշխատանքի հրավերը նա ընդունեց և հեռացավ իր սիրելի աշխատանքից»։
«Հարցի բարոյական կողմի մասին խոսելն ավելորդ է։ Տնօրենի գործելաոճի և գործողությունների գնահատականը թողնում եմ հանրությանը»,– հավելել է փաստաբանը՝ ընդգծելով, որ Գևորգյանին շատերն են ճանաչում՝ որպես մասնագիտական սկզբունքներին հավատարիմ լրագրող։

Выговор журналисту на основании несуществующего закона: суд отменил решение директора Общественного радио
Суд общей юрисдикции Еревана (дело № ЕД2/7169/02/25) признал недействительным решение директора Общественного радио Армена Колояна о вынесении выговора старшему корреспонденту программы «Радиолур» Алисе Геворгян. Согласно решению председательствующего судьи Н. Арутюняна, действия директора не имели правового основания.
Суд установил, что правовой акт, послуживший основанием для вынесения выговора — решение № 52-Л Совета Общественного вещателя от 2019 года и его приложение — утратил силу ещё в 2020 году, после признания утратившим силу Закона Республики Армения «О телевидении и радио».
Журналист с 29-летним стажем получила выговор лишь за то, что, как отмечает её адвокат в публикации на Facebook, «осмелилась поделиться постом одного из своих коллег».
По словам адвоката Карине Гашангян, Алиса Геворгян долгие годы работала в коллективе, который считала своей второй семьёй, однако «незаконные решения директора Радиокомпании и напряжённая рабочая атмосфера привели к тому, что она приняла первое же предложение о работе и покинула своё любимое место».
«Говорить о моральной стороне вопроса, пожалуй, излишне. Оценку действиям и стилю работы директора я оставляю общественности», — добавила адвокат, подчеркнув, что Геворгян широко известна как журналист, неизменно верная профессиональным принципам.