Ահռելի քանակությամբ ռազմական տեխնիկա եք հանձնել ու թողել Ադրբեջանին, քաղաքացիների և երկրի անվտանգությունը չեք ապահովել, ու դեռ խոսում եք այս կամ այն տեխնիկայի տարեթվի, որակի կամ մոդելի մասին ...
08/11/2025 21:34
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը՝ նախկինում բանակի ունեցած զենքի ու սպառազինության որակի վերաբերյալ, ընդգծում է՝ այն իշխանությունը, որն ահռելի քանակությամբ զենք ու տեխնիկա է հանձնել ու թողել թշնամուն, ոչ մի իրավունք չունի խոսելու այդ թեմայով։
«Եվս մեկ առանձնահատկություն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի մասին:
Այն իշխանությունը, որն այնպիսի քանակությամբ ռազմական տեխնիկա է հանձնել/թողել Ադրբեջանին, ինչի հիման վրա Բաքվում պուրակ-թանգարան են հիմնել, որևէ քաղաքական և բարոյական իրավունք չունի խոսելու մինչև 2018 թվականը ՀՀ-ի տիրապետած ռազմական տեխնիկայի և սպառազինության մասին:
Ադրբեջանը միլիարդավոր դոլարների սպառազինություն ոչնչացրել և որպես ավար՝ խլել է, բազմաթիվ ռազմական օբյեկտներ և ռազմական նշանակության նշանակետներ է խոցել, իսկ սրանք խոսում են այս կամ այն տեխնիկայի տարեթվի, որակի կամ մոդելի մասին:
Դուք 2018-ին հայտարարած նշաձողը գցել եք ձեր ոտքին, մեր քաղաքացիների և երկրի անվտանգությունը չեք ապահովել, իսկ ձեր քաղաքական կուրսն առավել խոցելի է դարձրել մեր երկիրը:
Ձեր «ավանդը» տասնամյակներով մեզ թողած բազմաթիվ սպառնալիքներն են, որոնց չեզոքացման համար հսկայական ջանքեր են պահանջվելու»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Աբրահամյանը:

Вы сдали и по сути оставили Азербайджану невероятное количество военной техники, не сумели обеспечить безопасность граждан и страны, — и при этом продолжаете обсуждать год выпуска, качество или модель этой техники…
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна о качестве вооружений и техники, которыми армия располагала ранее, подчеркнул, что власть, сдавшая и оставившая врагу огромное количество оружия, не имеет морального и политического права обсуждать этот вопрос.
«Ещё один штрих к теме вооружений и военной техники: власть, которая сдала или оставила Азербайджану такое количество военной техники, на основе которой в Баку даже создали парк-музей, не имеет никакого политического и морального права говорить о военной технике и вооружениях, находившихся в распоряжении Армении до 2018 года», — написал он на своей странице в соцсетях.
По словам Абрамяна, Азербайджан уничтожил вооружение на миллиарды долларов и захватил его в качестве трофеев, уничтожил многочисленные военные объекты и объекты стратегического значения, а нынешние власти при этом рассуждают о годе выпуска или качестве той или иной техники.
«Вы сами в 2018 году опустили заявленную вами планку, не обеспечили безопасность граждан и страны, а ваш политический курс сделал Армению ещё более уязвимой», — отметил депутат.
Он добавил, что «вклад нынешней власти» заключается лишь в многочисленных угрозах, которые теперь на годы вперёд потребуют колоссальных усилий для их нейтрализации.