Վարդան Ղուկասյանն անտանելի և անթույլատրելի պայմաններում է․ Ահազանգ
«Վարդան Ղուկասյանը, ով պահվում է Երևանի «Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում, գտնվում է անտանելի և անթույլատրելի պայմաններում, որոնք լրջորեն սպառնում են նրա առողջությանը և կյանքի իրավունքին։
Հիմնավոր հիմքեր կան կարծելու, որ խախտվել են ՀՀ Սահմանադրության 26-րդ հոդվածը, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը, որոնք արգելում են անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքը։
Հաշվի առնելով, որ Վարդան Ղուկասյանի առողջական վիճակը վատթարացել է և առկա է կյանքի ու առողջության վտանգ,
պահանջում եմ՝
1. Անմիջապես հրավիրել դատական հրատապ նիստ,
2. Ներկայացնել և ուսումնասիրել Վարդան Ղուկասյանի խցի պայմանները,
3. Պարտավորեցնել համապատասխան մարմիններին՝ ապահովելու Ղուկասյանի համար մարդկային և առողջական պահանջներին համապատասխան պայմաններ»։

Вардан Гукасян содержится в невыносимых и недопустимых условиях — глава «Коммунистической партии» бьет тревогу
Глава фракции «Коммунистическая партия» Гюмри Лусине Ананян бье тревогу по поводу условий содержания мэра Гюмри Вардана Гукасяна.
«Вардан Гукасян, который содержится в УИУ «Ереван-Кентрон», находится в невыносимых и недопустимых условиях, серьёзно угрожающих его здоровью и праву на жизнь», — отметила Ананян.
По её словам, имеются веские основания полагать, что нарушены статья 26 Конституции РА и статья 3 Европейской конвенции о правах человека, запрещающие бесчеловечное и унижающее достоинство обращение.
Учитывая ухудшение состояния здоровья Вардана Гукасяна и угрозу его жизни и здоровью, Лусине Ананян потребовала:
Немедленно созвать экстренное судебное заседание;
Представить и изучить условия его содержания в камере;
Обязать соответствующие органы обеспечить Вардану Гукасяну условия содержания, соответствующие человеческим и медицинским требованиям.