Ինչպե՞ս էր ՀՕՊ Ս-300-ի դիվիզիոնը մինչ պատերազմն Արցախում հայտնվել, ապա` խոցվել. Տիգրան Աբրահամյան
Հորդանանից 30 մլն դոլարի մետաղի ջարդոն (Օսա-ԱԿ)` ՀՕՊ միջոցի անվան տակ գնած անձն ու Սու-30 ռազմական ինքնաթիռը որպես սելֆի անելու և ինքնափիառվելու միջոց օգտագործած մարդը դեռ խոսում է այլոց գնած սպառազինության որակի մասին, այս մասին հայտարարել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ նկատի ունենալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
«Ի դեպ, իրենով այդ մոդելի ինքնաթիռները լավ միջոցներ էին, սակայն ինչպես հետո պարզվեց գնվել էի առանց համապատասխան զինամթերքի և պատերազմում դրանց մասնակցության կամ արդյունավետ կիրառման մասին առանձնապես տեղեկատվություն չկա:
Սերժ Սարգսյանի ասած ՀՕՊ միջոցները պատերազմի առաջին ժամերին խոցվել են ոչ թե նրա համար, որ դրանք հին էին կամ վատը, այլ որ մի մասը գտնվել են մշտական տեղայման վայրերում, իսկ մարտական հերթապահության մեջ գտնվողներն էլ նման դեպքերի համար նախատեսված պահեստային կրակակետեր չէին տեղափոխվել:
Ինչ վերաբերվում է սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի, մասնավորապես, ՀՕՊ միջոցների` դրսից պարտադրված ձևով ՀՀ-ում գտնվելուն և Արցախ չտեղափոխվելուն, ապա ինչպե՞ս էր ՀՕՊ Ս-300-ի դիվիզիոնը մինչ պատերազմն Արցախում հայտնվել, ապա խոցվել»,- նշել է Աբրահամյանը՝ խոստանալով դրա տեղափոխման և խոցման հանգամանքներին մեկ այլ առիթով անդրադառնալ:

Как дивизион ПВО С-300 оказался в Арцахе перед войной и был поражён — Тигран Абрамян
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян раскритиковал заявления премьер-министра Николa Пашиняна о качестве вооружений, приобретённых другими, и обратил внимание на нецелевое использование и неэффективное применение военной техники.
«Человек, который купил из Иордании за 30 миллионов долларов металлолом (Оса‑АК), и тот, кто использовал Су‑30 для селфи и самопиара, до сих пор рассуждает о качестве оружия, приобретенного другими», — заявил Абрамян, имея в виду премьер-министра.
Он отметил, что сами по себе модели самолётов были хорошими, «но, как выяснилось, они были приобретены без соответствующего боекомплекта, и сведений об их участии в боевых действиях или об эффективном применении в войне практически нет».
По словам Абрамяна, средства ПВО, упомянутые Сержем Саргсяном, были поражены в первые часы войны не из-за их устаревания или плохого качества, а по организационным причинам: «Часть средств находилась на постоянных местах дислокации, а те, что были на боевом дежурстве, не были переброшены на предусмотренные для таких случаев запасные огневые позиции».
Депутат также подчеркнул, что иностранное вооружение, включая средства ПВО, оказалось в Армении «принужденно» и не было перевезено в Арцах до начала боевых действий. Абрамян пообещал в будущем подробно рассказать о том, как дивизион ПВО С‑300 попал в Арцах и при каких обстоятельствах был поражён.