Սերժ Սարգսյանի ու նախկին իշխանությունների բերած 5-6 մլրդի զենքերը, Նիկո՛լ, հանձնեցիր Ադրբեջանին․ Շարմազանով
08/11/2025 11:36
Զենք ցույց տվող ես, 5-6 մլրդի զենքերը չհանձնեին հակառակորդին, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանին՝ գրել է ՀՀԿ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Սերժ Սարգսյանի ու նախկին իշխանությունների բերած 5-6 մլրդի զենքերը դու՝ Նիկո՛լ, հանձնեցիր Ադրբեջանին, որը մեզ ցույց տվեց Ալիեւը՝ Բաքվի պառադի ժամանակ։
Մի բան էլ իմացի, քո ղեկավարած երկիրը ատոմային բոմբ էլ ունենա, դատապարտված է պարտության, քանի որ զենքի կիրառման համար լեզուն չի օգնում։ Վառ ապացույցն «Իսկանդեր»-ի չկիրառումը՝ 44-օրյա պատերազմի վճռական պահին»։
Մեկ այլ գրառումով էլ Շարմազանովն ավելացրել է․
«Նիկոլ, 2019-ին քեզ առաջարկված բանակցային փաստաթուղթը գաղտնազերծել է ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի համանախագահ Պոպովը՝ 2021-ի հունվարի 13-ին ու նշել փաստերով, որ քեզ առաջարկվել է փոխզիջումների միջոցով լուծել խնդիրն, ու Արցախի ժողովուրդն էլ օգտվելու էր ինքնորոշման իրավունքի պարտադիր կիրառումից։
Դու հրաժարվեցիր։
Իսկ Սերժ Սարգսյանի բանակցային ժառանգությունը դու ինքդ ես Կապանի հայտնի ասուլիսի ժամանակ հրապարակել։
Դու ես ասել՝ երբ ուզեմ կվերադառնամ Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային ժառանգոպթյանը։
Ստատուսներ գրելու փոխարեն, մտի յութուբ ու մի անգամ էլ նայի ասուլիսդ։
Ու եթե խոսքիդ տերն ես, վերադարձիր Սերժ Սարգսյանի բանակցային ժառանգությանը։
Քեզ տեսնեմ․․․»։

Оружие стоимостью в 5–6 миллиардов, приобретенное Сержем Саргсяном и предыдущими властями, ты, Никол, сдал Азербайджану — Шармазанов
08/11/2025 12:06
Член исполнительного органа РПА Эдуард Шармаазанов отреагировал на слова Никола Пашиняна, указав, что последний оказался в ситуации, когда оружие, приобретённое Сержем Саргсяном и предыдущей властью на сумму 5–6 млрд, фактически было сдано Азербайджану. Шармаазанов написал:
«Ты показываешь оружие, Нико́л, а 5–6 млрд стоимости оружия ты сдал Азербайджану, которое затем демонстрировал Алиев на параде в Баку. Имей в виду: даже если бы у твоей страны была атомная бомба, она была бы обречена на поражение, потому что язык не заменяет применение оружия. Яркий пример — неиспользование «Искандеров» в решающий момент 44-дневной войны».
Шармаазанов также подчеркнул вопрос переговорного процесса:
«Никол, в 2019 году тебе был предложен проект документа, который был рассекречен российским сопредседателем ОБСЕ Поповым 13 января 2021 года, с указанием на то, что предлагалось решить проблему через компромиссы, при этом народ Арцаха имел бы обязательное право на самоопределение. Ты отказался. Переговорное наследие Сержа Саргсяна ты сам опубликовал на пресс-конференции в Капане. Если ты честен перед своими словами — вернись к переговорному наследию Саргсяна».