Առաջին քայլով պետք է ընդունեինք, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում է․եթե կարծում ենք՝ դա կարող էինք անել 2018-2019-ին, ուրեմն՝ իմ սխալն է, որ չեմ արել․Փաշինյան (Տեսանյութ)
Ինչ էր պետք 44-օրյա պատերազմը կանխելու համար․ մանրամասնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա տեսանյութում ասում է․
«Դրա համար հարկավոր էր, որ Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մեր պատկերացրած լեգիտիմությունը համապատասխանեցնեինք Ղարաբաղի հարցի կարգավորման միջազգային լեգիտիմությանը, իսկ դա գործնականում անհնար էր։
90-ականներիս սկզբից Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մեր պատկերացրած լեգիտիմությունը և Ղարաբաղի հարցի կարգավորման միջազգային հանրության պատկերացրած լեգիտիմությունը իրարից հեռացել էին և ճեղք էր առաջացել այդ պատկերացումների միջև, և այդ պատկերացումները համապատասխանեցնելը եթե տեսականորեն հնարավոր էր, գործնականում անհնար էր, որովհետև մենք առաջին քայլով պետք է ընդունեինք, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում պետք է լինի, ուրիշ որևէ տարբերակ չկար, պարզապես չկար: Եթե կարծում ենք, որ մենք դա կարող էինք անել 2018-2019 թվականներին, ուրեմն այո, դա իմ սխալն է, որ ես դա չեմ արել»,-նշել է նա։

Пашинян: в качестве первого шага мы должны были признать, что Карабах является частью Азербайджана: если мы думаем, что могли бы сделать это в 2018-2019 годах, то моя ошибка, что мы этого не сделали (видео)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян пояснил, что для предотвращения 44-дневной войны было необходимо согласовать легитимность армянского видения урегулирования нагорно-карабахского конфликта с международно признанной легитимностью.
Он отметил: «С начала 1990-х годов легитимность, которую мы придавали урегулированию карабахского вопроса, и легитимность, которую видело международное сообщество, разошлись, возник разрыв между этими представлениями. Согласовать их было практически невозможно, потому что первым шагом мы должны были признать, что Карабах находится в составе Азербайджана — другого варианта просто не было. Если считать, что это можно было сделать в 2018–2019 годах, значит, да, это моя ошибка, что я этого не сделал».