Մեր սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան Փաշինյանն է վերածել մետաղի ջարդոնի, մի մասն էլ՝ հենց այնպես հանձնել հակառակորդին. Սեյրան Օհանյան
08/11/2025 20:41
«Մեր ունեցած սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ամբողջ պաշարը ի՛նքն է վերածել մետաղի ջարդոնի, ընդ որում՝ մի մասը հենց այնպես հանձնել է հակառակորդին»,- Aysor.am-ին ասաց ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ արձագանքելով Փաշինյանի հայտարարությանը, թե «նախկինների թողած ՀՕՊ համակարգը մետալալոմ էր»:
Պաշտպանության նախկին նախարարն ընդգծեց՝ մեր ունեցած մարտունակ բանակը Փաշինյանը դարձրել է պարտված բանակ, մեր բանակցային ամբողջ գործընթացն ուղղակի տապալել է, ու դա է հիմք հանդիսացել, որ հակառակորդը մարտական գործողություններ սկսի.
«Տեսել են, որ ՀՀ իշխանությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, ոչ ադեկվատ պահվածք ունի, և սա առիթ է, որ սկսեն  մարտական գործողություններ ու հասնեն հաջողությունների»:
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ Փաշինյանը պետք է կարողանար ճիշտ գնահատել ռազմաքաղաքական իրավիճակը տվյալ ժամանակահատվածում. եթե վտանգ կար, որ հակառակորդը կարող է մարտական գործողություններ սկսել, պետք է ամբողջ պետությունը փոխադրեր ռազմական ռելսերի վրա, բանակը բերեր մարտական բարձր, լրիվ պատրաստականության, մարտական հերթապահությունից  անցներ ամբողջությամբ պաշտպանության և ԶՈՒ կիրառման պլանի համաձայն՝ կատարեր բոլոր խնդիրները.
«Այդ ամենի պատասխանատուն ինքն է եղել: Հիմա պարտությունից հետո փորձում է սլաքները ուղղել և՛ նախկիններին, և՛ բանակին, ասել՝ մետաղե ջարդոն էր և այլն: Իրականում մենք այդ պարտությունն ունեցել ենք, որովհետև ինքը ոչ մի բանի չէր տիրապետում »:

Наше вооружение и военная техника были превращены Пашиняном в металлический лом, а часть — просто сдана противнику — Сейран Оганян
08/11/2025 21:00
«Весь наш арсенал вооружения и военной техники сам по себе превращён Пашиняном в металлолом, причём часть — просто сдана противнику», — заявил Aysor.am бывший министр обороны Сейран Оганян, комментируя заявление Пашиняна о том, что «ПВО, оставленное прежними властями, было металлоломом».
Бывший министр подчеркнул, что боеспособную армию, которая у нас была, Пашинян превратил в проигравшую армию, он фактически сорвал весь наш переговорный процесс, и именно это послужило основанием для начала противником военных действий.
«Они увидели, что власть в лице Нолика Пашиняна ведёт себя неадекватно, и это послужило поводом начать боевые действия и добиваться успехов», — отметил Оганян.
По словам Сейрана Оганяна, Пашинян должен был адекватно оценить военно-политическую ситуацию в тот период: если существовала угроза начала боевых действий со стороны противника, следовало привести государство в режим военной готовности, поднять армию на высокий боевой уровень, перейти от боевого дежурства к полной обороне и действовать строго в соответствии с планом применения ВС, выполняя все поставленные задачи.
«За всё это он несёт ответственность. Сейчас, после поражения, он пытается переложить стрелки на прежних руководителей и на армию, говорить, что это был металлолом и т. п. На самом деле наше поражение произошло потому, что он не владел ни одним из тех вопросов», — заключил Оганян.