«Իրական Հայաստան»-ի գաղափարախոսության շնորհիվ երկրները հերթով մեզ հետ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի շուրջ համագործակցության սահմանափակումները հանում են. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
08/11/2025 09:42
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պնդում է, թե «Իրական Հայաստան»-ի գաղափարախոսության շնորհիվ երկրները հերթով Հայաստանի հետ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի շուրջ համագործակցության սահմանափակումները հանում են։
«Բայց այդ ամենը պատերազմի համար չի պետք, այլ՝ խաղաղության, որովհետև մեր բոլոր դիրքորոշումների ու մեր բոլոր քաղաքականությունների հիմնվելը մեր ինքնիշխան ու լեգիտիմ իրավունքների վրա ուրիշներին սահմանափակում է բոլոր դեպքերում»,- հայտարարեց նա։
Լեգիտիմություն. ըստ Փաշինյանի՝ սա է այն առանցքային գործոնը, որը պետք է ապահովի Հայաստանի անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
«Լեգիտիմության այս հիմքի վրա մենք կարող ենք զարգացնել բանակը, ձեռք բերել սպառազինություն, ռազմական տեխնիկա, իրկանացնել բարեփոխումներ միջազգային գործընկերների հետ, ինչը և անում ենք»,- նշեց նա։

Благодаря идеологии «Реальной Армении» страны одна за другой снимают ограничения на сотрудничество с нами по вооружению и военной технике — Никол Пашинян (видео)
08/11/2025 10:42
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что благодаря идеологии «Реальной Армении» страны одна за другой снимают ограничения на сотрудничество с Арменией в сфере вооружений и военной техники.
«Но всё это нужно не для войны, а для мира, — подчеркнул премьер. — Поскольку все наши позиции и политика основаны на наших суверенных и легитимных правах, это во всех случаях ограничивает возможности других».
По словам Пашиняна, ключевым фактором обеспечения безопасности, территориальной целостности и суверенитета Армении является легитимность.
«Именно на этой основе легитимности мы можем развивать армию, приобретать вооружение и военную технику, проводить реформы совместно с международными партнёрами — что, собственно, и делаем», — заявил глава правительства.