Եթե ՀՀ ղեկավարը լիներ գործակալ՝ կաներ ճիշտ այն քայլերը, որը հիմա տեսնում ենք. Ռոբերտ Քոչարյան
«Ամեն ինչ արվում էր պատերազմ հրահրելու համար։ Առաջինը բանակցային գործընթացի ձախողումն էր, որը եղավ Հայաստանի նախաձեռնությամբ, Հայաստանն առաջին անգամ հրաժարվեց բանակցել»,- «5-րդ ալիք»-ին տված հարցազրույցում ասաց նա։
Քոչարյանի խոսքով՝  այն, ինչ արվում էր բանակի հետ՝ սկսած 2018-ից, բերեց բանակի շեշտակի թուլացմանը, ինչը ևս մեկ հանգամանք էր, որը հաշվարկում էր Ադրբեջանը։
«Եվս մեկ հանգամանք կար՝ ռազմավարական դաշնակցի հետ հարաբերությունների վատթարացումն էր, ՀԱՊԿ-ի հետ կոնֆլիկտի մեջ մտնելն էր, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նկատմամբ քրեական հետապնդումն էր»,- ասաց ՀՀ 2-րդ նախագահը։

Если бы руководитель Армении был агентом, он поступал бы именно так, как мы видим сейчас — Роберт Кочарян
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что ещё год назад чувствовал: война неизбежна.
«Всё делалось для того, чтобы спровоцировать войну. Первым шагом был провал переговорного процесса — по инициативе Армении. Впервые именно Армения отказалась от переговоров», — сказал он в интервью «5 каналу».
По словам Кочаряна, всё, что происходило с армией начиная с 2018 года, привело к её резкому ослаблению, и это стало ещё одним фактором, который учёл Азербайджан.
«Был и другой фактор — ухудшение отношений со стратегическим союзником, вступление в конфликт с ОДКБ, уголовное преследование генерального секретаря организации», — отметил второй президент Армении.
Он добавил: «Если бы руководитель Армении был агентом, он поступал бы именно так, как мы видим сейчас».