Դավիթ Համբարձումյանը քաղբանտարկյալ է. Պապոյան
Իմպիչմենտի գործընթացում խորհրդարանական ընդդիմության վարչապետի միասնական թեկնածու, Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանի փաստաբան Գայանե Պապոյանը գրել է.
«Ժամանակ առ ժամանակ անդրադառնալու եմ նրան, թե ինչպիսին է ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով դատական պրակտիկան՝ ցույց տալու համար, որ Դավիթ Համբարձումյանի նկատմամբ կայացված դատավճիռն աղերս չունի արդարադատության հետ և, որ վերջինս դասական քաղբանտարկյալ է։ Հիշեցնեմ, որ Դավիթ Համբարձումյանին դատարանը մեղավոր է ճանաչել և պատիժ նշանակել 6 տարի, 3 ամիս ժամկետով։
ԵԿԴ/0039/01/13 քրեական գործով մեղադրյալի նկատմամբ որպես վերջնական պատիժ է նշանակվել 6 տարի ժամկետով ազատազրկում այն դեպքում, երբ վերջինս մեղադրվել է՝
1) ՔՕ 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն)
2) ՔՕ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի հրազեն)
3) ՔՕ 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով ( խոշոր չափով թմրամիջոցի շրջանառություն)
Այս պայմաններում ինչպե՞ս կարող ենք չարձագանքել, որ Դավիթ Համբարձումյանը քաղբանտարկյալ է»:
Հիշեցնենք՝ Մասիս համայնքի ղեկավար, վարչապետի թեկնածու Դավիթ Համբարձումյանին դատապարտել էին 6 տարի, 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման՝ 7 տարի առաջվա գործով, որով դատարանում քննված ոչ մի վկա մեղադրական ցուցմունք չէր տվել նրա դեմ։
Համբարձումյանն այդ ժամանակ Հայաստանում չէր, բայց հայտարարությամբ տեղեկացրել էր․ «Նիկոլից ու նրա կամակատար դատաիրավական համակարգից փախչելու միտքն անգամ բացառում եմ։ Շուտով կլինեմ Հայաստանում»։

Давид Амбарцумян — политзаключённый: адвокат
В процессе импичмента парламентская оппозиция выдвинула единого кандидата на пост премьер-министра — мэра Масиса Давида Амбарцумяна. Его адвокат Гаяне Папоян написала:
«Периодически я буду обращаться к судебной практике по части 4 статьи 258 прежнего Уголовного кодекса Армении, чтобы показать, что приговор, вынесенный в отношении Давида Амбарцумяна, не имеет ничего общего с правосудием и что он является классическим политзаключённым. Напомню, что Давид Амбарцумян был признан виновным и приговорён к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы.
Так, по уголовному делу № ЕКД/0039/01/13 обвиняемому было назначено окончательное наказание — 6 лет лишения свободы, при том что он обвинялся по следующим статьям:
часть 4 статьи 258 УК (хулиганство с применением оружия);
часть 1 статьи 235 УК (незаконное хранение огнестрельного оружия);
пункт 2 части 2 статьи 268 УК (оборот наркотических средств в крупном размере).
В этих условиях как можно не признать, что Давид Амбарцумян является политзаключённым?»
Напомним, мэр Масиса и кандидат на пост премьер-министра Давид Амбарцумян был приговорён к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы по делу семилетней давности, в рамках которого ни один свидетель в суде не дал против него обвинительных показаний.
В тот период Амбарцумян находился за пределами Армении, однако заявил: «Даже мысли не допускаю о бегстве от Никола и подконтрольной ему судебно-правовой системы. Вскоре вернусь в Армению».