Բա պետությունն ո՞ւր էր, ինչո՞ւ քրեական վարույթ չնախաձեռնեցին. ՀԷՑ նախկին գլխավոր տնօրենը՝ իրենց վերագրվող «մեղքերի» մասին
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը գրություններ է ներկայացրել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ), ըստ որոնց 2025-ի հունվարին ՀԷՑ-ի ավտոմատացված հաշվառման համակարգը խափանվել է, 2018-ից սկսած՝ ջնջվել են ՀԷՑ-ի էլեկտրաէներգիայի հաշվառման ավտոմատացված համակարգերի տվյալները: Սա էլ մեկն է այն հիմքերից, որով Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մտադիր է դադարեցնել գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող ՀԷՑ-ի էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիան:
«Դա կարող է հիմք ծառայել, եթե դա եղել է դիտավորություն: Այսինքն՝ մենք այդ խնդիրն իմացել ենք, ներքին ծառայողական քննություն ենք անցկացրել, պարզվել է, որ տեխնիկական շատ լուրջ խնդիր է եղել, բայց ոչ՝ դիտավորություն: Եթե այդքան ազնիվ են, ինչում ես խիստ կասկածում եմ, կարող էին քրեական գործ հարուցել, պարզել՝ ով է արել, ինչու է արել: Անազնիվ է սա որպես հիմք ներկայացնելը»,- Aysor.am-ին ասաց ՀԷՑ-ի նախկին գլխավոր տնօրենի Ժ/Պ Դավիթ Ղազինյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե լիցենզիայից զրկելու այն նույն մոտեցումը, որը կիրառում են իրենց նկատմամբ, կիրառվի ՀԾԿՀ կողմից կարգավորվող բոլոր մնացած ընկերությունների նկատմամբ, ապա բոլորից լիցենզիան պետք է վերցնեն, առաջինը՝ «Վեոլիա ջրից» :
Անդրադառնալով ՀԾԿՀ- պնդմանը, թե ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչը ներկայացրել է նաև փաստեր, որոնց համաձայն ընկերությունը նախկինում զանգվածաբար ոչ ճիշտ տվյալներ է ներկայացրել հանձնաժողովին, ինչի արդյունքում սխալ են գնահատվել բաշխման ցանցի ընթացիկ վիճակը, հոսանքի ընդհատումների իրական քանակը, կորուստների մեծությունները և այլն, ՀԷՑ-ի նախկին գլխավոր տնօրենն ասաց. «Բա էդ դեպքում պետությունն ո՞ւր էր, Տարածքային կառավարման նախարարությունը, ԱԱԾ-ն, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ո՞ւր էին: Ես պատրաստ եմ պատասխանատվություն կրել այդ բոլոր մարմինների առաջին դեմքերի պատասխանատվություն կրելուց հետո»։
Սամվել Կարապետյանին պատկանող ՀԷՑ-ին լիցենզիայից զրկելու համապատասխան որոշման նախագիծն արդեն հրապարակվել է, որոշումը կկայացվի ՀԾԿՀ-ի նոյեմբերի 13-ի նիստում:

«А где же было государство? Почему не было возбуждено уголовное дело?» — бывший генеральный директор ЭСА о «грехах», которые им приписывают.
Временный управляющий компанией «Электрические сети Армении» (ЭСА) Романос Петросян направил в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) письма, в которых сообщил, что в январе 2025 года в автоматизированной системе учёта ЭСА произошёл сбой, а с 2018 года были удалены данные автоматизированных систем учёта электроэнергии ЭСА. Это — одно из оснований, по которому Комиссия намерена приостановить лицензию на распределение электроэнергии, принадлежащую бизнесмену Самвелу Карапетяну.
«Это может послужить основанием, если имело место умышленное действие. То есть мы узнали об этой проблеме, провели внутреннюю служебную проверку и выяснилось, что имелся очень серьёзный технический дефект, но не умысел. Если бы они были такими честными, в чём я сильно сомневаюсь, могли бы возбудить уголовное дело, выяснить — кто это сделал и зачем. Нечестно предъявлять это как основание», — сказал Aysor.am и.о. бывшего генерального директора ЭСА в Давид Газинян.
По его словам, если тот же подход к лишению лицензии, который применяют по отношению к ним, будет использован ко всем остальным регулируемым Комиссией компаниям, то лицензии придётся отобрать у всех, в первую очередь — у ЗАО «Веолиа Джур».
Комментируя утверждение КРОУ о том, что временный управляющий ЭСА также представил факты массовой подачи компанией некорректных данных в Комиссию, в результате чего было искажено оценивание текущего состояния распределительных сетей, реального количества отключений, размеров потерь и т.п., бывший и.о. генерального директора компании отметил: «Тогда где было государство, Министерство территориального управления, Служба национальной безопасности, где была Комиссия по регулированию общественных услуг? Я готов нести ответственность, но только после того, как будут привлечены к ответственности руководители всех этих органов».
Проект решения о лишении лицензии компании «Электрические сети Армении», принадлежащей Самвелу Карапетяну, уже опубликован; окончательное решение будет принято на заседании КРОУ 13 ноября.